Články odjinud

Pohár přetekl. Vlivná americká zbraňová lobby čelí masivním protestům a opouštějí ji velcí obchodní partneři

Pohár přetekl. Vlivná americká zbraňová lobby čelí masivním protestům a opouštějí ji velcí obchodní partneři

Vypadá to, že pohár trpělivosti Američanů se zdánlivě nekončícími masakry na středních školách konečně přetekl. Od jedné z nejvlivnějších amerických lobbistických organizací Národní střelecké asociace (NRA) se po střelbě na floridské škole z loňského týdne začínají odklánět tradiční spojenci. „Kopačky“ asociace dostala například od významné banky či od velkého řetězce půjčoven automobilů, informuje server MarketWatch. A hněv asociace NRA vyvolává i mezi miliony Američanů.

Lobbistická organizace ani po nedávném masakru na floridské škole v Parklandu nedokázala přehodnotit své rigidní postoje vůči snahám o omezení zbraní, a začíná proto přicházet o první velká komerční partnerství. Podobně jako třeba sportovci, kteří přijdou kvůli nevhodnému chování o sponzory. 

Sbohem dala vlivné asociaci například First National Bank of Omaha (FNBO), největší soukromá banka tohoto státu. „Zpětná vazba od našich zákazníků nás přiměla k revizi našeho partnerství s NRA,“ uvedla banka ve svém vyjádření. „S touto asociací již nebudeme nadále prodlužovat náš kontrakt,“ dodala instituce, která byla partnerskou organizací NRA více než deset let.

„Od banky jde o odvážný krok, který však má i svá rizika. Obě strany barikády odpůrců zbraní či jejich advokátů jsou emočně velmi vyhraněné,“ komentoval krok finanční instituce Matt Schulz, analytik oborového serveru CreditCards.com. „Mnoho lidí bude bance za takový krok tleskat, ale NRA má své velmi loajální členy.“ FNBO se zbraňovou lobby spolupracovala na brandování Visa karet, které nabízely cashback ve výši ročního členství v NRA.

Další firmou, která již s NRA nechce být spojována, je síť půjčoven automobilů Enterprise Holdings. Ta členům asociace nabízela slevy na vypůjčení vozů, avšak po kontroverzním stanovisku NRA po floridském masakru tento program přehodnotila a ukončila.

Asociace NRA, tradiční sponzor Republikánské strany, má v USA asi pět milionů členů, kteří platí roční poplatek 40 dolarů. Na oplátku mohou využívat výhody od partnerů asociace. Jak je však vidět, balíček výhod se ztenčuje. Mezi tyto partnery však stále patří firmy jako FedEx, Symantec či Hertz. Občanští aktivisté nicméně vyzývají Američany, aby firmy, které se partnerství s NRA nezřekly, ve velkém bojkotovali.

Asociaci tento týden nepomohla ani jejich mluvčí Dana Loeschová, která se snažila o vytvoření kouřové clony a vyrazila do protiútoku vůči médiím s tvrzením, že sdělovací prostředky milují právě takové masakry jako ten na parklandské škole. „Milujete to. Možná ne přímo to zabíjení, ale rozhodně vám nevadí vysoké ratingy, sledovanost bílých a plačících matek,“ uvedla v emotivním vystoupení Loeschová. Tím však ještě zvýšila nechuť veřejnosti, teenagerů a pozůstalých proti samotné asociaci. Ta čelí v posledních dnech velkým protestům

Floridský masakr na škole v Parklandu se odehrál na Valentýna 14. února, kdy bývalý student přišel do školy vyzbrojený poloautomatickou puškou AR-15, spustil požární alarm a studenty a učitele vybíhající ze tříd začal bez milosti popravovat. Jeho řádění trvalo asi šest minut, nakonec pušku odhodil, vmísil se mezi studenty a školu opustil. Po činu odešel nakupovat do obchodu Walmart, navštívil i restauraci McDonald´s. Asi hodinu po činu jej zadržel policista.

Tento incident je již osmnáctým letošním případem střelby v prostorách školy, nebo v jejím okolí v USA. Rovněž se jedná o již šestý letošní případ, při kterém přišli o život, nebo byli zraněni studenti.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud