Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pohled do nitra propagandy KLDR. „S jadernými testy nikdy nepřestaneme,“ tvrdí státní úředník

Pohled do nitra propagandy KLDR. „S jadernými testy nikdy nepřestaneme,“ tvrdí státní úředník

Napjatá situace na Korejském poloostrově asi jen tak neutichne. Jak v exkluzivním rozhovoru potvrdil severokorejský vládní úředník, nukleární testy budou pokračovat, dokud se budou Spojené státy „chovat agresivně“. A ačkoli prezident Donald Trump nešetří ostrými výroky a k pobřeží poloostrova vyslal armádu, ve hře je spíše uvalení ekonomických sankcí a tlak mocností na KLDR.

„Jaderné testy jsou důležitou součástí snahy posílit naši nukleární sílu. Pokud se Amerika bude dál chovat nepřátelsky a agresivně, se zkouškami nukleárních zbraní a raket nikdy neskončíme,“ uvádí v rozhovoru s reportérem CNN vládní úředník KLDR Sok Chol Won. Kdy se ale dlouho očekávaný šestý jaderný test uskuteční, úředník neodtajnil. Záleží to prý hlavně na dalším vývoji situace. A ta se zdá být čím dál napjatější.

K poloostrovu míří americká atomová ponorka a v Jižní Koreji instalovala armáda antiraketový systém THAAD. Manévry pravděpodobně uspíšilo vojenské cvičení KLDR, na kterém armáda předvedla bohatý zbrojní arzenál. „Cvičení bylo přímou odpovědí na akty agrese Spojených států,“ potvrzuje Sok Chol Won. A akce vyvolala reakci. Experti nicméně předpokládají, že k případnému ozbrojenému konfliktu nedojde.

„Důvodem náhlé vojenské aktivity Washingtonu je pravděpodobně jiný skrytý motiv. Spojené státy chtějí přesvědčit Čínu, aby začala brát vážně návrh ekonomických sankcí vůči KLDR,“ myslí si ředitel mezinárodního bezpečnostního programu v Lowyho institutu v Sydney Euan Graham. Trump opakovaně a zatím bez úspěchu na Čínu v tomto ohledu apeloval, protože země je považovaná za jediného pravého spojence KLDR a americký prezident si myslí, že by mohla svého chráněnce „umravnit“.

Zástupci americké diplomacie tento týden apelovali na senátory a seznámili je s nejnovějším vývojem v oblasti. V prohlášení po jednání diplomaté potvrzují, že jsou stále naklonění mírovému odzbrojení a dialogu. „Zůstáváme otevření vyjednávání, které nás dovede k cíli. Zároveň jsme ale připravení hájit zájmy země i našich spojenců,“ stojí v dokumentu, pod který se podepsal ministr zahraničí Rex Tillerson, ministr obrany James Mattis a šéf tajných služeb Dan Coats.

Severní Koreu už po desetiletí navíc sledují lidskoprávní aktivisté. Podle svědectví uprchlíků se v zemi nacházejí brutální vězeňské tábory, ve kterých trpí prý až 120 tisíc mužů, žen i dětí. Informace o nich mohou podat právě jedině ti, kterým se z KLDR podařilo uniknout. „Tito lidé jsou kriminálníci, kteří uprchli ze země a nyní je Američané platí za to, aby podávali lživá svědectví. Spojené národy se snaží téma lidských práv politizovat a použít ho proti nám. Jejich reporty jsou pouhá fikce,“ uvádí vládní úředník Sok. Chránit lidská práva podle něj znamená chránit zájmy Severní Koreje a jejího vůdce Kim Čong-Una. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744