Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Pohněte s vyjednáváním o brexitu, nebo nebudeme létat do Evropy.“ Šéf Raynairu tuší vážné problémy

„Pohněte s vyjednáváním o brexitu, nebo nebudeme létat do Evropy.“ Šéf Raynairu tuší vážné problémy

Britská premiérka Theresa Mayová by měla raději vyřešit, jak to ve Velké Británii bude vypadat po brexitu a nepopíjet si v Japonsku saké. Pokud to neudělá, tak možná žádné lety do Evropy už nebudou, prohlásil šéf nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Michael O´Leary. 

Bouřlivák O´Leary, který si jen málokdy bere servítky, se ve svých vyjádřeních nemírnil ani nyní. Pro stanici Sky News uvedl, že ohledně rozvodu Velké Británie s Evropskou unií nemá důvěru ani v Mayovou, ani v ministra pro brexit Davida Davise. Dodal, že pokud v rámci rozhovorů nebude dosaženo nové letecké dohody, tak mezi Velkou Británií a Evropou mohou ustat veškeré lety.

„Pokud se Mayové nepodaří vyjednat novou dohodu v příštích 12 měsících, tak dojde k zastavení letecké přepravy od března 2019,“ uvedl O´Leary. „A vyjednávání zatím moc dobře nepostupují. Co vlastně Britové čekají? Evropa neuhne pohledem jako první, míč je nyní na britské straně hřiště,“ komentoval podnikatel vyjednávání o brexitu.

O´Leary rovněž Mayové naznačil, aby si srovnala své priority. Britská premiérka se totiž nedávno vrátila ze své dovolené v Alpách a hned vyrazila na pracovní cestu do Japonska. „Každý má nárok na dovolenou, ale je třeba si uvědomit, že nám na dveře klepe krize. Brexit bude pro britskou ekonomiku pohroma a premiérka tento problém musí řešit, ne se promenádovat v Japonsku a popíjet saké,“ kritizoval Mayovou šéf letecké nízkonákladovky.

V současné chvíli v Evropské unii platí dohoda „otevřené nebe,“ která dovoluje evropským leteckým společnostem pokrývat vzdušné cesty mezi všemi evropskými letišti. V okamžiku, kdy Británie vystoupí z EU, tato dohoda se na ní již nebude vztahovat, a je proto třeba vyjednat dohodu novou.

V případě, že se to podaří, představil O´Leary nové plány pro expanzi na příští rok. Britské letiště Stansted chce spojit s německým Frankfurtem, rovněž bude létat i do německého města Weeze. Dále jeho letadla pokryjí Aalborg v Dánsku, Oradey v Rumunsku a české Pardubice, informuje deník Independent.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1