Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pojďme spolu neválčit. Čína a Japonsko budou mluvit o ostrovech Senkaku

Pojďme spolu neválčit. Čína a Japonsko budou mluvit o ostrovech Senkaku

Japonský premiér Šinzó Abe a čínský prezident Si Ťin-pching po dvoudenním jednání dospěli k základu dohody o ostrovech Senkaku. Kvůli nepatrnému liduprázdnému území ve Východočínském moři se oba státy dostávají do stále ostřejších sporů. Teď se státníci domluvili, že si v případě nové krizové situace budou napřímo telefonovat.

Na první pohled to je zpráva jako z jiného světa. Co jiného by měli státníci dělat, než se snažit zabránit válce? Jenže v případě ostrovů Senkaku jde o úplně jiný případ. Čína, Japonsko a čas od času také Tchajwan se o ně pravidelně přou už od konce Druhé světové války. Ostrovy Senkaku pro asijské státy nemají jinou hodnotu než citovou a prestižní.

Ostrovy skutečně nemají nic, kvůli čemu by stálo za to jít do války. Podnebí je tam vlhké, většinu roku prší. Pár koz, který zde před lety lidé neopatrně vysadili, se rozmnožil a zvolna likviduje veškerou vegetaci. Kozy ohrožují dokonce už i to nejvzácnější, co na Senkaku existuje, endemického krtka s latinským jménem Mogera uchidai. A přesto na sebe kvůli tomuto ztracenému kousku země velmoci opakovaně chřestí zbraněmi.

Doutnající konflikt mezi Čínou a Japonskem se vyostřil po roce 2010. Tehdy se na Senkaku vylodila skupina čínských aktivistů. které vzápětí zajala japonská policie. Provokace na jedné straně a tvrdý zásah na straně druhé nadělaly hodně zlé krve. Tehdejší japonský premiér Jošihiko Noda prohlásil, že pokud se na Senkaku ukáže ještě nějaký další Číňan, je Japonsko ochotno bojovat. Čínské politbyro reagovalo stejně a administrativa Baracka Obamy měla plné ruce práce, aby oba asijské soky dostala zpátky do jejich rohu pomyslného ringu.

Jak informoval deník Japan Times, od ledna 2018 by ve Východočínském moři měl fungovat komunikační systém. Jeho úkolem je zaručit, aby občasné střety například mezi čínskými a japonskými rybáři nečekaně nepřerostly v ozbrojený konflikt. Ten by se totiž mohl v regionálních podmínkách vymknout zpod kontroly.

Nabízí se ale ještě jeden výklad. Není vyloučeno, že Čína a Japonsko budou postupně vyrovnávat třecí plochy mezi sebou. Obě země totiž z geopolitického hlediska jsou potenciálně ohroženy Ruskem a také stále expanzivnější miliardovou Indií. Jak poukázal americký kontradmirál James Stavridis, pro Čínu a Japonsko je už ve střednědobém výhledu efektivnější soustředit se spíš na omezení výbojnosti Ruska a Indie než na výhružky sobě navzájem.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1