Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pojistka, nebo materiál k vydírání? Trump si všechny tajně nahrává, tvrdí bývalí spolupracovníci

Pojistka, nebo materiál k vydírání? Trump si všechny tajně nahrává, tvrdí bývalí spolupracovníci

Donald Trump je podle svých bývalých spolupracovníků posedlý nahráváním svých mítingů, schůzek a rozhovorů. Jeho nedávný tweet o tom, že jím odvolaný ředitel FBI James Comey by „měl doufat, že zde není žádný záznam jejich konverzace, než začne vynášet informace do médií“, tak nemusí být jen plané tlachání do větrů sociálních vod. 

Donald Trump odvolal šéfa FBI Jamese Comeyho v úterý, kvůli údajné ztrátě důvěry a pochybností ohledně vyšetřování emailové aféry Hillary Clintonové. Pár dní poté však vyšly najevo informace, podle kterých nyní již bývalý šéf FBI žádal krátce před výpovědí o navýšení rozpočtu pro vyšetřování ruských zásahů do amerických prezidentských voleb.

Na to Trump reagoval skrze svůj oblíbený komunikační prostředek – Twitter. „Ať raději doufá, že naše konverzace nebyly nahrávány, než začne vynášet do médií,“ čílil se Trump na sociální síti. A podle bývalých spolupracovníků amerického prezidenta nemusí být tyto výhrůžky plané.

„Hovořit s Donaldem Trumpem jste mohli brát jako zkušenost veřejných projevů, Trump nikdy nebral naše telefonní hovory v jakémkoliv smyslu slova jako privátní,“ říká John O´Donell, bývalý prezident Trump Plaza Hotel and Casino.

A přidávají se i další. Podle trumpovy biografie Lost Tycoon nechal nynější prezident v Trump Tower nainstalovat zařízení, které tajně nahrávalo jeho obchodní setkání. Server BuzzFeed zase informoval, že Trump poslouchá hovory, které jeho zaměstnanci uskutečňují z jeho rezortu Mar-a-Lago. A v neposlední řadě existuje rovněž svědectví reportérů deníku Washington Post, že jejich rozhovory s Trumpem byly s i bez jejich vědomí nahrávány.

Dva američtí kongresmani tak v pátek do Bílého domu odeslali dopis, v němž žádají uvolnění jakýchkoliv nahrávek mezi Trumpem a Commeym. „Za normálních okolností bychom považovaly informace o tom, že Bílý dům nahrává konverzace s prezidentem jako naprosto nesmyslné. Nicméně vzhledem k mnoha falešným prohlášením učiněným představiteli Bílého domu v posledním týdnu jsme nuceni se oficiálně zeptat, zda takové nahrávky ve skutečnosti existují,“ uvádějí kongresmani John Conyers a Elijah Cummings.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1