Poklad v Gíze: Archeologové našli 4000 let starou hrobku, můžou tam být další | info.cz

Články odjinud

Poklad v Gíze: Archeologové našli 4000 let starou hrobku, můžou tam být další

Více než čtyři tisíce let starou hrobku objevili egyptští archeologové nedaleko slavných pyramid v Gíze. Vybudována byla pro kněžku Hetpet, která žila za doby vlády páté dynastie v období Staré říše, informoval dnes novináře egyptský ministr pro památky Chálid Ananí. Podle něj byla kněžka bohyně Hathor ve své době velmi vážená.

Pohřební komoru starou 4400 let archeologové našli při vykopávkách západně od Cheopsovy (Chufuovy) pyramidy. Postavena byla z hliněných cihel a ozdobená je dobře zachovalými nápisy a kolorovanými kresbami, které zpodobňují kněžku Hetpet na honu či při rybolovu. Zachycena je také vsedě u obětního stolu. Na kresbách je několikrát zpodobněna také opice, která byla v době páté dynastie oblíbeným domácím mazlíčkem.

Podle archeologa Mustafy Vazírího, který vykopávky vedl, je oblast, ve které se hrobka kněžky Hetpet našla, "velmi slibná". "Očekáváme, že toho najdeme víc," řekl agentuře AP. Podle Vazírího by se mohla na území nekropole najít dokonce ještě jedna hrobka samotné kněžky Hetpet. Artefakty, které jí patřily, se v této oblasti našly už v roce 1909 a byly tehdy převezeny do muzea v Berlíně. Hetpetinu mumii se však zatím objevit nepodařilo.

Místo, kde byla hrobka staroegyptské kněžky vykopána, se nachází nedaleko staveniště, na kterém vzniká nové muzeum.V něm bude umístěna řada vzácných exponátů včetně těch nalezených v hrobce faraona Tutanchamona.

První část muzea by se měla otevřít ještě letos, celé by mělo být hotové v roce 2022. Egyptská vláda doufá, že se jí díky novým výstavním prostorám podaří přilákat zpět do země turisty, o které Egypt přišel v posledních letech kvůli nepokojům i teroristickým útokům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud