Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokrok v denuklearizaci? Kim Čong-un se snaží Spojené státy oklamat, tvrdí zpravodajské zdroje

Pokrok v denuklearizaci? Kim Čong-un se snaží Spojené státy oklamat, tvrdí zpravodajské zdroje

Ačkoliv téměř každý výrok prezidenta Donalda Trumpa ohledně Severní Koreje naznačuje, že denuklearizace Korejského poloostrova probíhá skvěle, opak je podle všeho pravdou. Jak uvádí televize NBC s odvoláním na několik zdrojů ze zpravodajských služeb, severokorejský lídr Kim Čong-un se před Američany snaží zatajit jaderná zařízení a pokračuje v obohacování uranu.

„Severní Korea už nepředstavuje jadernou hrozbu,“ napsal na svůj Twitter americký prezident Donald Trump jen den poté, co se na historickém summitu v Singapuru sešel se severokorejským lídrem Kim Čong-unem. Od té doby kdykoliv Trump o Severní Koreji hovořil, dával najevo svou spokojenost s tempem postupu jednání. Jenže podle několika nejmenovaných zdrojů televizní stanice NBC je skutečný stav úplně jiný.

Přestože Severní Korea v poslední době pozastavila své jaderné testy i testy balistických střel, „neexistuje žádný důkaz, že by začala likvidovat i své zásoby, nebo že by zastavila jejich produkci. Je zcela jednoznačné, že chtějí Spojené státy oklamat,“ uvedl jeden z několika zdrojů napojených na zpravodajské služby. On, stejně jako další čtyři nejmenované zdroje potvrdil, že Severní Korea zrychlila výrobu obohaceného uranu, který je základem jaderných zbraní.

Přestože na summitu v Singapuru, který se uskutečnil 12. června, se Trump s Kim Čong-unem dohodli na denuklearizaci korejského poloostrova, kritici dohody zdůrazňují, že nepadnul žádný konkrétní plán, jak by tato denuklearizace měla probíhat. Často zaznívají také připomínky, že oba politici denuklearizací mysleli něco jiného. 

Mnozí analytici naznačují, že severokorejský lídr se jen snaží hrát o čas. Aby se úplně zbavil jaderných zbraní ihned poté, co je dokázal vyvinout, totiž podle mnohých nedává smysl. Navíc si je podle všeho vědomý toho, že vlastnictví jaderných zbraní je dost možná jedna z mála věcí, která jej dělí od snah o svržení režimu. 

Rozvoj korejských jaderných zařízení potvrzují i data ze satelitu. Podle nových snímků Severní Korea dále pokračuje se zlepšováním infrastruktury ve svém jaderném vědeckém výzkumném středisku v Jongbjonu, vyplývá z analýzy, kterou zveřejnil think-tank 38 North. Toto středisko KLDR využívala k produkci štěpného materiálu vhodného pro zbrojní účely.

Fotografie pořízené 21. června ukazují úpravy na reaktoru produkujícím plutonium a také na výstavbu několika podpůrných zařízení. Jde o dlouho plánovaná vylepšení, na nichž se už pracovalo v době, kdy se tento měsíc severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump sešli na summitu v Singapuru.

Podle zprávy think-tanku sice „pokračující práce na jaderném zařízení v Jongbjonu nemusí mít žádný vztah k severokorejskému slibu denuklearizace“, nicméně pořízené fotografie naznačují, že pokud jde o údržbu a vylepšování svých jaderných zařízení, Pchjongjang v nich i po summitu nadále pokračuje.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na konci tohoto týdne uvedl, že Spojené státy plánují pravidelně vyhodnocovat úsilí Severní Koreje o denuklearizaci. „Nechystáme se však stanovit žádný časový plán,“ řekl Pompeo.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744