Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokrok v denuklearizaci? Kim Čong-un se snaží Spojené státy oklamat, tvrdí zpravodajské zdroje

Pokrok v denuklearizaci? Kim Čong-un se snaží Spojené státy oklamat, tvrdí zpravodajské zdroje

Ačkoliv téměř každý výrok prezidenta Donalda Trumpa ohledně Severní Koreje naznačuje, že denuklearizace Korejského poloostrova probíhá skvěle, opak je podle všeho pravdou. Jak uvádí televize NBC s odvoláním na několik zdrojů ze zpravodajských služeb, severokorejský lídr Kim Čong-un se před Američany snaží zatajit jaderná zařízení a pokračuje v obohacování uranu.

„Severní Korea už nepředstavuje jadernou hrozbu,“ napsal na svůj Twitter americký prezident Donald Trump jen den poté, co se na historickém summitu v Singapuru sešel se severokorejským lídrem Kim Čong-unem. Od té doby kdykoliv Trump o Severní Koreji hovořil, dával najevo svou spokojenost s tempem postupu jednání. Jenže podle několika nejmenovaných zdrojů televizní stanice NBC je skutečný stav úplně jiný.

Přestože Severní Korea v poslední době pozastavila své jaderné testy i testy balistických střel, „neexistuje žádný důkaz, že by začala likvidovat i své zásoby, nebo že by zastavila jejich produkci. Je zcela jednoznačné, že chtějí Spojené státy oklamat,“ uvedl jeden z několika zdrojů napojených na zpravodajské služby. On, stejně jako další čtyři nejmenované zdroje potvrdil, že Severní Korea zrychlila výrobu obohaceného uranu, který je základem jaderných zbraní.

Přestože na summitu v Singapuru, který se uskutečnil 12. června, se Trump s Kim Čong-unem dohodli na denuklearizaci korejského poloostrova, kritici dohody zdůrazňují, že nepadnul žádný konkrétní plán, jak by tato denuklearizace měla probíhat. Často zaznívají také připomínky, že oba politici denuklearizací mysleli něco jiného. 

Mnozí analytici naznačují, že severokorejský lídr se jen snaží hrát o čas. Aby se úplně zbavil jaderných zbraní ihned poté, co je dokázal vyvinout, totiž podle mnohých nedává smysl. Navíc si je podle všeho vědomý toho, že vlastnictví jaderných zbraní je dost možná jedna z mála věcí, která jej dělí od snah o svržení režimu. 

Rozvoj korejských jaderných zařízení potvrzují i data ze satelitu. Podle nových snímků Severní Korea dále pokračuje se zlepšováním infrastruktury ve svém jaderném vědeckém výzkumném středisku v Jongbjonu, vyplývá z analýzy, kterou zveřejnil think-tank 38 North. Toto středisko KLDR využívala k produkci štěpného materiálu vhodného pro zbrojní účely.

Fotografie pořízené 21. června ukazují úpravy na reaktoru produkujícím plutonium a také na výstavbu několika podpůrných zařízení. Jde o dlouho plánovaná vylepšení, na nichž se už pracovalo v době, kdy se tento měsíc severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump sešli na summitu v Singapuru.

Podle zprávy think-tanku sice „pokračující práce na jaderném zařízení v Jongbjonu nemusí mít žádný vztah k severokorejskému slibu denuklearizace“, nicméně pořízené fotografie naznačují, že pokud jde o údržbu a vylepšování svých jaderných zařízení, Pchjongjang v nich i po summitu nadále pokračuje.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na konci tohoto týdne uvedl, že Spojené státy plánují pravidelně vyhodnocovat úsilí Severní Koreje o denuklearizaci. „Nechystáme se však stanovit žádný časový plán,“ řekl Pompeo.

1080p 720p 360p
KLDR: jak vznikl hrozivý režim a proč se (ne)bát jaderného konfliktu

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867