Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokrytectví zelené političky. Ministryni vyfotili, jak přesedá z luxusního Audi do ekologického vozu

Pokrytectví zelené političky. Ministryni vyfotili, jak přesedá z luxusního Audi do ekologického vozu

Ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko zastává Sylvia Löhrmannová už téměř sedm let post ministryně školství a současně je tamní vicepremiérkou. Jejím mateřským uskupením je strana Zelených, což se ale podle jejího politického protivníka Thomase Eusterfeldhause tak docela neshoduje s jejím preferovaným výběrem dopravních prostředků.

Muži, který je blízkým spolupracovníkem dvou poslanců parlamentu Severního Porýní-Vestfálska, se při běžném pohledu z okna naskytl pozoruhodný obrázek. Viděl totiž ministryni za Zelené Sylvii Löhrmannovou, jak přijíždí vozem Audi A8, zastavuje a na vedlejší silnici prazvláštně přesedá do hybridního auta se svou podobiznou.

Situaci pohotově nafotil a umístil na svůj profil na Twitteru. „Dvojí morálka Zelených: Nejprve přijet parádní Audi A8 a pak rychle kvůli voličům přesednout do hybridního vozu šetrného k životnímu prostředí,“ popsal svůj snímek na sociální síti Thomas Eusterfeldhaus.

Ministryně ale na sociální síti bleskurychle kontrovala. V odpovědi vysvětlila, co ji k jednání vedlo. Uvedla, že Audi A8 má k dispozici jako služební auto, jehož provoz se platí z veřejných peněz. Když vyrážela za voliči, přesedla do hybridního vozu se svým portrétem, jehož provoz si hradí sama, vysvětluje politička.

„Naopak! Čisté oddělení provozu služebního vozu ministryně a vozu používaného v rámci předvolební kampaně. Tak, jak se to patří,“ napsala na Twitter v odpovědi Thomasi Eusterfeldhausovi. „A jen tak na okraj: Pro tajnou výměnu bych si asi vybrala jiné místo, ne???,“ dodala později politička v narážce na to, že byl snímek jejího přesedání pořízen v obytné čtvrti uprostřed bílého dne.

Nakonec to vypadá, že si to u voličů zkomplikovali sami politici z CDU, konkrétně pak její předseda v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet. Ten totiž za voliči jezdí autobusem, jak na Twitteru připomněli někteří uživatelé sociální sítě. Spotřeba takového Neoplanu i v nejnovější verzi splňující normu EURO 6 činí 20 litrů na 100 kilometrů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744