Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokud by Česko odmítalo uprchlíky v roce 2004, v EU by dnes nebylo, prohlásil Juncker

Pokud by Česko odmítalo uprchlíky v roce 2004, v EU by dnes nebylo, prohlásil Juncker

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se nijak netají tím, že mu odpor Česka a dalších středoevropských zemí k uprchlickým kvótám není po chuti. V rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung uvedl, že pokud by v roce 2004 (rok vstupu ČR do EU, pozn. red.) byla migrační krize a Česko by zastávalo stejné postoje, nebylo by přijato do Evropské unie.

Předseda Evropské komise v rozhovoru vyjádřil přesvědčení, že odmítání uprchlíků není v souladu s hodnotami Evropské unie. Juncker si proto myslí, že pokud by Česko a další země střední Evropy vyjadřovaly takové postoje před svým vstupem do EU, nebyly by do organizace přijaty. „Pokud by tehdy byla uprchlická krize a bylo to takto formulováno, jejich vstup by byl zablokován,“ uvedl Juncker.

Evropská komise ve středu zahájila vůči Česku, Maďarsku a Polsku kvůli nenaplňování dohodnutých unijních kvót pro přijímání uprchlíků řízení pro porušení unijního práva. Juncker zahájení řízení odmítl srovnávat se sankcemi, protože „tady jde o dodržení evropského práva“. Evropská komise podle něho neměla jinou možnost.

„Je třeba dát jasně najevo, že i když hlasujete proti něčemu, tak musíte dodržovat platné právo,“ uvedl Juncker s odkazem na program přerozdělení až 160 000 žadatelů o azyl nacházejících se v Itálii a Řecku, který unijní státy navzdory odporu Česka a některých dalších zemí přijaly v roce 2015.

Juncker také vyjádřil přesvědčení, že solidarita nemůže fungovat pouze jednostranně. „Nevzdávám se naděje, že evropský duch a evropské hodnoty se nakonec prosadí,“ doufá předseda Evropské komise. „Solidarita musí vycházet ze srdce, nelze ji vynutit násilím,“ řekl Juncker.

Tento svůj postoj potvrdil předseda Evropské komise i v rozhovoru pro Süddeutsche Zeitung, kde se postavil proti krácení peněz z evropských fondů jako trestu za odmítání uprchlíků. Podle Junckera by to bylo kontraproduktivní vzhledem k nutnosti vytvoření alespoň minimální solidarity.