Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Pokud se vrátím, zemřu.“ Žena utíkala před tyranií v Saúdské Arábii. Uspořádali na ni hon a odvlekli ji zpět

„Pokud se vrátím, zemřu.“ Žena utíkala před tyranií v Saúdské Arábii. Uspořádali na ni hon a odvlekli ji zpět

24letá Saudka Dina Ali Laslumová se rozhodla, že už nechce žít v zemi, kde jsou práva žen potlačována ve velkém, a potají se vydala na cestu do Austrálie. Doufala, že tam získá azyl a začne nový život. Její cesta za svobodou ale skončila na letišti v Manile, kde jí úřady zadržely, sebraly jí pas a poslali ji zpět. To vše zřejmě na popud Saúdů, kteří na mladou ženu uspořádali doslova hon a odvlekli ji „domů“.V Saúdské Arábii jí kvůli útěku hrozí smrt a lidskoprávní aktivisté volají po její záchraně. Nad případem mladé Saudky se bouří i uživatelé sociálních sítí, kteří se pod hashtagem #SaveDinaAli snaží zachránit její život.

Jediné, po čem 24letá Dina toužila, bylo dostat se ze Saúdské Arábie, která je v rovnosti žen a mužů považována za jeden z nejhorších států světa. Ženy zde mají tristní postavení, minimální respekt, nemůžou řídit a bez mužského svolení – ať už jde o otce, manžela, či bratra – nesmějí například ani studovat, cestovat nebo uzavřít manželství. Život v patriarchátu dívka proto chtěla vyměnit za život ve svobodném světě a rozhodla se k odvážnému kroku: Vydat se na vlastní pěst do Austrálie, kde chtěla požádat o azyl.

Na letišti ve filipínské Manile ji ale zadržely místní úřady, které jí zabavily pas. Její příběh se dostal na veřejnost díky videu, které natočila na mobilní telefon jednoho z kanadských turistů a vyvěsila na twitteru. „Jestli přijde má rodina, zabijí mě. Pokud půjdu zpět do Saudské Arábie, budu mrtvá. Prosím, pomozte mi,“ říká na videu se strachem v hlase Dina.

Zatímco se lidé na sociálních sítích bouří a pod hashtagem #SaveDinaAli se snaží o její záchranu, britský deník The New Arab informoval naopak o velmi nenávistných komentářích pocházejících ze Saúdské Arábie, které volají po její co možná nejsurovější smrti.

„Každá děvka, která uteče od své rodiny, si zaslouží smrt,“ tvrdí autor jednoho z komentářů na twitteru, podle kterého se jen tímto způsobem „smyje hanba“ rodiny. Další příspěvky však jsou ještě dál. „Byla by ostuda ji zabít. Měli byste ji polít benzinem a zapálit. Zapalte ji ale někde hodně daleko, aby její hrozný smrad nedošel až k nám,“ stojí v komentáři.

Někteří lidé pravdivost příběhu zpochybňují a zdržení Diny popírají i filipínské úřady. Naopak saúdská ambasáda na Filipínách potvrdila, že byla občanka Saúdské Arábie vrácena zpět do země, dodala ale, že to, co se stalo, jsou „rodinné záležitosti“. V reakci na zpochybňování jejího příběhu se na sociálních sítích objevila i letenka z Kuvajtu do Manily na jméno Dina Ali Laslum.

Vládní Saúdská komise pro lidská práva uvedla, že si je případu vědoma a už se jeho vyšetřením začala zabývat. Osud ženy však zůstává neznámý. Na posledním videu zveřejněném na twitteru, které natočil jeden ze svědků, se filipínští úředníci snaží Dinu předat muži ze Saúdské Arábie, zatímco ona křičí: „To není můj otec“. Lidskoprávní aktivisté tvrdí, že po jejím zadržení Dině svázali nohy a ruce, ústa přelepili lepicí páskou a násilím ji dostali do letadla mířícího do saudskoarabského města Džidda. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744