Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokus o terorismus. Belgičané obvinili opilce, který málem způsobil masakr chodců v Antverpách

Pokus o terorismus. Belgičané obvinili opilce, který málem způsobil masakr chodců v Antverpách

Devětatřicetiletý Tunisan, který ve čtvrtek najel ve vysoké rychlosti autem do nákupní zóny v Antverpách, byl dnes obviněn z pokusu o vraždu „se znaky terorismu" a dalších trestných činů. Oznámila to belgická federální prokuratura. Muž se podle jejího prohlášení, z nějž citovala agentura AFP, nachází ve vyšetřovací vazbě.

Při incidentu nebyl nikdo zraněn. Policisté našli v autě nože a brokovnici. Muž, který žije ve Francii, byl dnes obviněn také z nezákonného držení zbraní. Když ho policie po činu zadržela, byl podle prokuratury „pod vlivem". 

Muž ve čtvrtek dopoledne najel velkou rychlostí do ulice Meir, což je obchodní tepna Antverp. Lidé museli uskakovat, podle svědků se ale řidič nikoho nesnažil vozem zasáhnout. Vojákům se ho podle místní policie nepodařilo zastavit, auto projelo křižovatkou na červenou a mířilo k nábřeží. Až tam ho policisté, které stačili vojáci varovat, zablokovali. Incident se obešel bez obětí a raněných.

Belgická média nicméně uvádějí, že zřejmě nešlo o úmysl. Podle Het Laatste Nieuws byl muž minulý týden zatčen hned třikrát, z toho jednou v Nizozemsku a dvakrát v Antverpách, kde strávil několik hodin ve vězení kvůli neplatným dokumentům. Policie mu doporučila, aby Belgii opustil.