Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokus o vraždu, který nevyšel? Skripalův stav se údajně zlepšuje, dcera poprvé promluvila

Pokus o vraždu, který nevyšel? Skripalův stav se údajně zlepšuje, dcera poprvé promluvila

Dcera bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala vydala první oficiální prohlášení poté, co se po otravě probudila v nemocnici ve Velké Británii. Podle svých slov se probrala před týdnem a od té doby každý den přibývá na síle. Její dopis zveřejnila na její žádost londýnská metropolitní policie. Krátce před ním přinesl deník The Guardian rozhovor s její sestřenicí Viktorií, která se odkazovala na telefonát s otrávenou a tvrdila, že zdravotní stav bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala se zlepšuje.

„Probudila jsem se před týdnem a jsem ráda, že každý den mám víc a víc síly," stojí v prohlášení Julije Skripalové. „Mnoha lidem jsem vděčná za mé uzdravení, konkrétně lidem v Salisbury, kteří nám přišli na pomoc, když jsme s mým otcem zkolabovali. Dále bych chtěla poděkovat zaměstnancům nemocnice v Salisbury za jejich péči a profesionalitu."

„Jsem si jistá, že chápete, že celá situace je pro mě matoucí, a doufám, že budete respektovat můj nárok na soukromí během doby, kdy se zotavuji."

Ke zdravotnímu stavu svého otce se Julija Skripalová v dopise nevyjádřila. O několik hodin dříve to ale udělala jeho neteř Viktoria, která tvrdí, že s Julijí mluvila po telefonu.

„Všechno je v pořádku, odpočívá a spí," popisovala stav svého otce Viktorii podle ruských médií Julija Skripalová. Viktoria Skripalová ve středu večer zažádala o ruské vízum a svou cestu začala organizovat ve spolupráci s ruskou ambasádou v Británii. „V současnosti mám jeden jediný cíl, odletět tam a přivést Juliji, přinejmenším Juliji," tvrdí neteř bývalého agenta.

Ruská média zatím přepis rozhovor se Skripalovou dcerou nezveřejnila. Neteř Viktoria o něm mluvila ale hned v několika pořadech. V jednom z nich vystupovala po boku Andreje Lugovoje a Dmitrije Kovtuna, kteří byli v minulosti obvinění z otravy bývalého ruského špióna Alexandra Litviněnka v roce 2006.

Obrat o 180 stupňů

Ještě na konci března přitom Viktoria Skripalová tvrdila, že prognóza obou otrávených není dobrá. Říkala, že mají jen malou šanci na přežití a i kdyby nezemřeli, budou do konce života invalidní. Tvrdila také, že Skripalova matka o incidentu neví. „Naší hlavní starostí bylo, abychom naši babičku uchránili, aby nic nezaslechla a nic se nedozvěděla,“ řekla Skripalová v rozhovoru, který zveřejnila BBC. Teď navzdory původnímu tvrzenímu rozdala hned několik rozhovorů, ve kterých o Skripalově stavu otevřeně mluvila.

Z otravy Skripalových Velká Británie opakovaně obvinila právě Rusko. Moskva ale jakoukoliv roli v incidentu popírá. Ukázala na opak na jiné státy, které podle ní mohly jed novičok vyvíjet, včetně Česka. To spustilo vlnu vyhošťování diplomatů v Evropě i ve Spojených státech.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1