Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokus zabít fotbalisty Dortmundu není ojedinělý. Podívejte se na dalších 5 případů

720p480p360p240p

Tři exploze vybuchly v těsné blízkosti autobusu s hráči Dortmundu, kteří zrovna mířili na čtvrtfinálový zápas Ligy mistrů s Monakem. Španělský obránce Marc Bartra je zraněný, akustické trauma a šok má také jeden z policistů. Motiv útoku, který byl podle policistů cílený, zatím není jasný. Na místě se ale podle státní zástupkyně našel dopis, kterým se neznámý pachatel hlásí k činu. Jeho pravost se zatím nepodařilo ověřit. Útoků na fotbalisty v posledních letech přibývá, připomeňte si ty ostatní.

Útok na na mistrovství Afriky, 8. leden 2010

Útočník střílel ze samopalu na autobus tožské reprezentace na mistrovství Afriky v Angole. Při útoku přišli o život tři lidé včetně dvou členů tožského mužstva, dalších osm tožských fotbalistů bylo zraněno. Po útoku tožská reprezentace účast na šampionátu zrušila. K útoku na fotbalisty se přihlásila separatistická skupina Fronta za osvobození enklávy Cabinda (FLEC), bojující za osamostatnění stejnojmenné angolské provincie.

Teroristické útoky v Paříži zasáhly i fotbalový stadion, 13. listopad 2015

Tři muži se večer odpálili poblíž fotbalového stadionu Stade de France v Paříži, kde se zrovna hrál přátelský fotbalový zápas mezi Francií a Německem. Mezi návštěvníky byl i francouzský prezident François Hollande. Kromě tří útočníků zahynul jeden člověk. Byla to první oběť série šesti teroristických útoků ve francouzské metropoli, při kterých zahynulo 130 lidí a sedm atentátníků. K útokům se přihlásil Islámský stát (IS).

Další rozba výbuchu nastadion po pařížských útocích, 17. listopad 2015

Kvůli hrozbě možných útoků byly čtyři dny po teroristických útocích v Paříži zrušeny dva přípravné fotbalové zápasy Německo - Nizozemsko v Hannoveru a Belgie - Španělsko v Bruselu. Prezident policie v Hannoveru Volker Kluwe agentuře DPA řekl, že pokyn ke zrušení byl vydán kvůli hrozbě výbuchu. „Měli jsme konkrétní informace, že někdo chce na stadionu odpálit trhavinu." Zápas měli přímo na tribuně sledovat kancléřka Angela Merkelová a další členové německé a nizozemské vlády.

Zrušené zápasy po teroristických útocích v Bruselu, 23. březen 2016

Přípravné utkání mezi fotbalisty Belgie a Portugalska, jež se mělo hrát 29. března na bruselském Stadionu krále Baudouina, bylo po teroristických útocích v Bruselu 22. března zrušeno. Při dvou sebevražedných útocích, ke kterým se přihlásilo opět hnutí Islámský stát (IS), zemřelo 32 lidí. Přípravné utkání bylo poté přeloženo na půdu soupeře do Leirie.

Exploze na stadionu v Istanbulu, 10. prosinec 2016

Při dvou explozích u fotbalového stadionu istanbulského klubu Besiktas zahynulo 45 lidí a více než 150 bylo zraněno. Většinu obětí tvořili policisté. K útoku se přihlásila radikální kurdská skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK).

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1