Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polák, který se zapálil na protest proti vládě, zemřel. Nemohl snést lži politiků, říká jeho manželka

Polák, který se zapálil na protest proti vládě, zemřel. Nemohl snést lži politiků, říká jeho manželka

V neděli v odpoledních hodinách zemřel Piotr S., muž, který se před 11 dny zapálil před varšavským Palácem kultury a vědy na protest proti současné konzervativní vládě v Polsku. „Nemohl už snášet, že přicházíme o naši zemi,“ uvedla Piotrova manželka. 

V 17.20 obdržel redaktor polského portálu OKO.press od Piotrova syna textovou zprávu: „je mrtvý“.

O deset dní dříve se podle líčení svědků v centru Varšavy polil starší muž hořlavinou a zapálil se. Kolem něj se nacházely letáky, které nasvědčovaly, že šlo o politicky motivovaný akt. V jejich textu protestoval Polák proti „omezování občanských svobod vládou“, proti „porušování zásad demokracie a ústavy“ a proti likvidaci „ústavního soudu a nezávislé justice“.

Piotr S. zároveň vyzýval vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS), aby jednala v rámci demokratického právního státu. Podle polského tisku měl před Palácem postavit reproduktor, pustit písničku „Miluji svobodu“, rozházet letáky a do megafonu prohlašovat, že protestuje proti tomu, že vláda porušuje občanské svobody. Pak se polil hořlavinou a zapálil s výkřikem „Protestuji!“. Kolemjdoucí muže uhasili a sanitka ho dopravila do nemocnice.

Přes rychlý zásah hasičů a zdravotníků Piotr po deseti dnech v nemocnici zemřel v důsledku popálenin na 60 procentech těla. Po celou dobu hospitalizace se nacházel v kritickém stavu. 

„Už nějakou dobu bylo zřejmé, že manžel prostě nemůže souhlasit s tím, co se děje, nemohl snést kroky, které vláda činí, ani lži politiků,“ vypověděla jeho žena. „Chápu ho, ale stále nemohu přijmout, že si zvolil tak drastickou formu protestu,“ dodala.

Piotrova dcera doplnila, že má obavu, aby její otec nebyl prezentován jako psychicky chorý a jeho skutečná motivace nezůstala upozaděna. „To, co udělal, nemohu přijmout, ale svého otce obdivuji,“ řekla tisku. Piotr S. se dříve léčil několik let s depresí. Podle syna v dopisech na rozloučenou žádal, aby jeho čin nebyl s jeho nemocí spojován. 

Piotr S. podle všeho pracoval na svém manifestu s půlročním předstihem: v jeho počítači se našel dokument s datem vytvoření 17. března 2017. Celkem měl na textu pracovat 324 hodin. „Miluji svobodu nade vše. Proto jsem se rozhodl upálit a doufám, že moje smrt pohne svědomím,“ napsal muž podle AFP.

Případ řeší v současné chvíli varšavská prokuratura.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744