Polexit na obzoru? Nepřeceňoval bych to, Poláci chtějí v EU zůstat, říká pro INFO.CZ expert | info.cz

Články odjinud

Polexit na obzoru? Nepřeceňoval bych to, Poláci chtějí v EU zůstat, říká pro INFO.CZ expert

Polská budoucnost v EU je nejistá, myslí si šéf Evropské rady a někdejší polský premiér Donald Tusk. Polsko se podle něj nebezpečně přiblížilo momentu, kdy jeho vláda oznámí, že země už unii nepotřebuje. Odborníci na polskou vnitropolitickou situaci ale podobná prohlášení mírní. Podle Víta Dostála z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) je členství v EU pro obyčejné Poláky důležité a tzv. polexit, tedy odchod Polska z EU, není na pořadu dne.

„Nepřeceňoval bych to,“ řekl redakci INFO.CZ specialista na Polsko a ředitel Výzkumného centra AMO Vít Dostál. Komentoval tak včerejší slova bývalého polského premiéra a současného šéfa Evropské rady Donalda Tuska, která pronesl krátce poté, co vypovídal na prokuratuře ve Varšavě ohledně letecké katastrofy u Smolenska. V dubnu roku 2010 při ní zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí.

Tusk na adresu současné polské vlády prohlásil, že je na nejlepší cestě, jak zpochybnit členství země v EU. „Nad evropskou budoucností Polska se vznáší otazník,“ řekl novinářům. Bruselu nedávno došla se zemí trpělivost a zahájil proti ní proceduru kvůli možnému porušení unijní legislativy, která může v krajním případě skončit i sankcemi včetně pozastavení hlasovacích práv v unijních institucích. Stalo se tak poté, co byl v polském úředním věstníku zveřejněn sporný zákon, který podle Evropské komise ohrožuje nezávislost polských soudů. Polsko patří rovněž k zemím, které se odmítají podřídit unijní dohodě a v rámci záchranného programu Evropské komise přijmout na své území uprchlíky z Řecka a Itálie.

Polská vláda navíc ke všemu v minulém týdnu oznámila, že nehodlá zastavit masivní kácení v chráněném Bělověžském pralese, přestože jí to nařídil Soudní dvůr Evropské unie. „To, že je rozsudek soudního dvoru odmítán tak arogantním způsobem, považuji za něco velmi nebezpečného. Je to otevřený pokus dostat Polsko do konfliktu s Evropskou unií,“ řekl Tusk. „Vypadá to jako příprava na oznámení, že Polsko nepotřebuje EU a také to, že Polsko už není potřebné ani pro unii,“ dodal.

Tusk varoval před tím, že chování, které vůči EU předvádí vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) a její lídr Jaroslaw Kaczyński, Polsko v rámci unie izoluje a vzdaluje ho jeho tradičním spojencům. Zejména maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. „Je tu několik oblastí, kde je chování polské vlády velmi kontroverzní… EU to tak vnímá a někdy i včetně Budapešti. Ano, skutečně to myslím vážně,“ řekl Tusk.

Znalci polského prostředí ale zdůrazňují, že obavy, že by Polsko mohlo následovat Velkou Británii a opustit EU, nejsou na místě. Tzv. polexit, jak se odchodu Polska z EU v médiích říká, se proto s největší pravděpodobností v brzké době konat nebude. „V Polsku panuje mezi obyvatelstvem pevné přesvědčení, že země má být členem EU,“ řekl redakci Dostál z AMO. Podle průzkumu veřejného mínění Eurobarometru patří Poláci dlouhodobě k národům, které silně podporují členství své země v EU – dokonce o několik procent více než je celoevropský průměr.

„Ani vládní strana PiS nikdy neřekla, že by Polsko mělo vystupovat z EU,“ dodává k tomu Dostál. Kritika, která z Varšavy zaznívá směrem k Bruselu, se podle něj zakládá na přesvědčení, že Polsko ví, co by dnešní EU potřebovala, akorát ho nikdo neposlouchá.

Výslech Donalda Tuska kvůli smolenské katastrofě
Donald Tusk podstoupil osmihodinový výslech na prokuratuře již 19. dubna. Ani tehdy nevypovídal jako podezřelý, pouze jako svědek. Nicméně mnozí jeho předvolání k výslechu považovali za součást očividné snahy polské vlády a šéfa PiS Kaczyńského zdiskreditovat ho jako politického soupeře spojováním s různými skandály. Předvolání k výslechu přišlo záhy po zvolení Tuska šéfem Evropské rady, kterému se Kaczyński usilovně, ale marně snažil zabránit, mimo jiné při návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové ve Varšavě. Na summitu EU proti prodloužení Tuskova mandátu nakonec osamoceně protestovala pouze polská premiérka Beata Szydlová; v tomto případě nechal Varšavu na holičkách i maďarský premiér Viktor Orbán.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud