Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polexit na obzoru? Nepřeceňoval bych to, Poláci chtějí v EU zůstat, říká pro INFO.CZ expert

Polexit na obzoru? Nepřeceňoval bych to, Poláci chtějí v EU zůstat, říká pro INFO.CZ expert

Polská budoucnost v EU je nejistá, myslí si šéf Evropské rady a někdejší polský premiér Donald Tusk. Polsko se podle něj nebezpečně přiblížilo momentu, kdy jeho vláda oznámí, že země už unii nepotřebuje. Odborníci na polskou vnitropolitickou situaci ale podobná prohlášení mírní. Podle Víta Dostála z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) je členství v EU pro obyčejné Poláky důležité a tzv. polexit, tedy odchod Polska z EU, není na pořadu dne.

„Nepřeceňoval bych to,“ řekl redakci INFO.CZ specialista na Polsko a ředitel Výzkumného centra AMO Vít Dostál. Komentoval tak včerejší slova bývalého polského premiéra a současného šéfa Evropské rady Donalda Tuska, která pronesl krátce poté, co vypovídal na prokuratuře ve Varšavě ohledně letecké katastrofy u Smolenska. V dubnu roku 2010 při ní zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński a 95 dalších lidí.

Tusk na adresu současné polské vlády prohlásil, že je na nejlepší cestě, jak zpochybnit členství země v EU. „Nad evropskou budoucností Polska se vznáší otazník,“ řekl novinářům. Bruselu nedávno došla se zemí trpělivost a zahájil proti ní proceduru kvůli možnému porušení unijní legislativy, která může v krajním případě skončit i sankcemi včetně pozastavení hlasovacích práv v unijních institucích. Stalo se tak poté, co byl v polském úředním věstníku zveřejněn sporný zákon, který podle Evropské komise ohrožuje nezávislost polských soudů. Polsko patří rovněž k zemím, které se odmítají podřídit unijní dohodě a v rámci záchranného programu Evropské komise přijmout na své území uprchlíky z Řecka a Itálie.

Polská vláda navíc ke všemu v minulém týdnu oznámila, že nehodlá zastavit masivní kácení v chráněném Bělověžském pralese, přestože jí to nařídil Soudní dvůr Evropské unie. „To, že je rozsudek soudního dvoru odmítán tak arogantním způsobem, považuji za něco velmi nebezpečného. Je to otevřený pokus dostat Polsko do konfliktu s Evropskou unií,“ řekl Tusk. „Vypadá to jako příprava na oznámení, že Polsko nepotřebuje EU a také to, že Polsko už není potřebné ani pro unii,“ dodal.

Tusk varoval před tím, že chování, které vůči EU předvádí vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) a její lídr Jaroslaw Kaczyński, Polsko v rámci unie izoluje a vzdaluje ho jeho tradičním spojencům. Zejména maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. „Je tu několik oblastí, kde je chování polské vlády velmi kontroverzní… EU to tak vnímá a někdy i včetně Budapešti. Ano, skutečně to myslím vážně,“ řekl Tusk.

Znalci polského prostředí ale zdůrazňují, že obavy, že by Polsko mohlo následovat Velkou Británii a opustit EU, nejsou na místě. Tzv. polexit, jak se odchodu Polska z EU v médiích říká, se proto s největší pravděpodobností v brzké době konat nebude. „V Polsku panuje mezi obyvatelstvem pevné přesvědčení, že země má být členem EU,“ řekl redakci Dostál z AMO. Podle průzkumu veřejného mínění Eurobarometru patří Poláci dlouhodobě k národům, které silně podporují členství své země v EU – dokonce o několik procent více než je celoevropský průměr.

„Ani vládní strana PiS nikdy neřekla, že by Polsko mělo vystupovat z EU,“ dodává k tomu Dostál. Kritika, která z Varšavy zaznívá směrem k Bruselu, se podle něj zakládá na přesvědčení, že Polsko ví, co by dnešní EU potřebovala, akorát ho nikdo neposlouchá.

Výslech Donalda Tuska kvůli smolenské katastrofě
Donald Tusk podstoupil osmihodinový výslech na prokuratuře již 19. dubna. Ani tehdy nevypovídal jako podezřelý, pouze jako svědek. Nicméně mnozí jeho předvolání k výslechu považovali za součást očividné snahy polské vlády a šéfa PiS Kaczyńského zdiskreditovat ho jako politického soupeře spojováním s různými skandály. Předvolání k výslechu přišlo záhy po zvolení Tuska šéfem Evropské rady, kterému se Kaczyński usilovně, ale marně snažil zabránit, mimo jiné při návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové ve Varšavě. Na summitu EU proti prodloužení Tuskova mandátu nakonec osamoceně protestovala pouze polská premiérka Beata Szydlová; v tomto případě nechal Varšavu na holičkách i maďarský premiér Viktor Orbán.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744