Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Políček slavné tetě i Národní frontě. Neteř Marine Le Penové Marion odchází z politiky

Políček slavné tetě i Národní frontě. Neteř Marine Le Penové Marion odchází z politiky

Marion Maréchal Le Penová nebude usilovat o znovuzvolení v parlamentních volbách, které ve Francii proběhnou v červnu. Pro Národní frontu, kterou vede její teta a neúspěšná prezidentská kandidátka Marine Le Penová, je to citelná ztráta. Úspěch ve volbách je důležitý pro to, aby se krajně pravicová a nacionalistická Národní fronta vzpamatovala z porážky a mohla v parlamentu fungovat jako opozice.

Rozhodnutí Marion Maréchal Le Penové neusilovat o křeslo ve francouzském Národním shromáždění v barvách Národní fronty je studenou sprchou nejen pro stranu, ale především pro její tetu – neúspěšnou kandidátku na prezidentku Marine Le Penovou. S informací o tom, že se jedna z nejvýraznějších tváří extremistické Národní fronty stahuje z politického života, přišel francouzský deník Le Figaro. Maréchal Le Penová se vzdala i své pozice v regionální radě Provences-Alpes-Côte d’Azur.

Maréchal Le Penová o odchodu z politiky hovořila před několika týdny s bruselskými novináři, nikdo ale nečekal, že svá slova naplní tak rychle. „V politice nezůstanu celý svůj život. Je naprosto jisté, že v určitý moment ji opustím a budu dělat něco jiného,“ uvedla tehdy.

Její vztahy se slavnější tetou ale nebyly zejména v poslední době nejideálnější. Marine Le Penová kvůli sporům s neteří krátce před prezidentskými volbami prohlásila, že pokud by byla zvolena do Elysejského paláce, Marion nemá počítat s tím, že by jí nabídla místo v kabinetu. „Moje neteř je poslankyní. Nic jí nedlužím. Nikomu nic nedlužím,“ uvedla šéfka Národní fronty a dodala, že Marion považuje za nezkušenou. Posléze své výroky Marine zmírnila, když své neteři volala a vysvětlovala jí, že je prohlásila pod tlakem ze strany novinářů. Marion k tomu dodala, že ambice působit v případné vládě Le Penové stejně nemá.

Marion Maréchal Le Penová vstoupila do Národní fronty v sedmnácti letech a v roce 2012 byla zvolena do Národního shromáždění jako nejmladší politička od dob francouzské revoluce. Ve svých postojích byla ale vždy mnohem radikálnější a konzervativnější než Marine Le Penová – například v oblasti migrace nebo sociálních otázkách, a má tak mnohem blíže ke svému dědovi a otci Marine Jean-Mariemu. Ten Národní frontu založil v sedmdesátých letech, ale byl z ní svou dcerou nedávno vyloučen kvůli antisemitským výrokům.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744