Policie poprvé řekla, kdy zemřel slovenský novinář Kuciak. Vrah měl čtyři dny na nerušený útěk | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie poprvé řekla, kdy zemřel slovenský novinář Kuciak. Vrah měl čtyři dny na nerušený útěk

Policie poprvé řekla, kdy zemřel slovenský novinář Kuciak. Vrah měl čtyři dny na nerušený útěk

Novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová byli zavražděni 21. února, tedy čtyři dny před nalezením těl, řekl dnes slovenský prokurátor, který zároveň poprvé uvedl podrobnosti o zastřelení zmiňované dvojice, které na Slovensku vyvolalo politickou krizi a změnu vlády.

Podle prokurátora vyšetřovatelé prověřují více rovnocenných motivů vraždy; slovenský policejní prezident Tibor Gašpar dříve řekl, že nejpravděpodobnějším motivem zastřelení Kuciaka a Kušnírové v jejich domě nedaleko Trnavy byla investigativní práce reportéra.

"Nebyly (na místě vraždy) zjištěny stopy zápasu a nebylo nic odcizeno. Tyto okolnosti naznačují, že šlo o vraždu na objednávku," řekl na tiskové konferenci prokurátor úřadu speciální prokuratury, který si nepřál zveřejnit své jméno. Dodal, že Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Obě vraždy se staly v rozpětí pěti minut, střelec použil pistoli kalibru devět milimetrů.

Z vyjádření prokurátora vyplynulo, že vyšetřovatelé zatím nepracují s žádným nejpravděpodobnějším motivem vraždy.

Policie o vraždě informovala 26. února, již tehdy ale upozornila, že tragédie se stala dříve. Těla Kuciaka i Kušnírová policisté našli 25. února pozdě večer po upozornění rodiny obětí, že se nedokázala spojit s Kušnírovou.

Úřad speciální prokuratury se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy se na Slovensku zabývá i nejzávažnějšími trestnými činy a dohlíží i na vyšetřování zmiňované vraždy; prokurátoři speciální prokuratury podléhají zvláštní ochraně.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.