Články odjinud

Policie poprvé řekla, kdy zemřel slovenský novinář Kuciak. Vrah měl čtyři dny na nerušený útěk

Policie poprvé řekla, kdy zemřel slovenský novinář Kuciak. Vrah měl čtyři dny na nerušený útěk

Novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová byli zavražděni 21. února, tedy čtyři dny před nalezením těl, řekl dnes slovenský prokurátor, který zároveň poprvé uvedl podrobnosti o zastřelení zmiňované dvojice, které na Slovensku vyvolalo politickou krizi a změnu vlády.

Podle prokurátora vyšetřovatelé prověřují více rovnocenných motivů vraždy; slovenský policejní prezident Tibor Gašpar dříve řekl, že nejpravděpodobnějším motivem zastřelení Kuciaka a Kušnírové v jejich domě nedaleko Trnavy byla investigativní práce reportéra.

"Nebyly (na místě vraždy) zjištěny stopy zápasu a nebylo nic odcizeno. Tyto okolnosti naznačují, že šlo o vraždu na objednávku," řekl na tiskové konferenci prokurátor úřadu speciální prokuratury, který si nepřál zveřejnit své jméno. Dodal, že Kušnírová byla zastřelena jedním výstřelem do hlavy, Kuciak dvěma výstřely do srdce. Obě vraždy se staly v rozpětí pěti minut, střelec použil pistoli kalibru devět milimetrů.

Z vyjádření prokurátora vyplynulo, že vyšetřovatelé zatím nepracují s žádným nejpravděpodobnějším motivem vraždy.

Policie o vraždě informovala 26. února, již tehdy ale upozornila, že tragédie se stala dříve. Těla Kuciaka i Kušnírová policisté našli 25. února pozdě večer po upozornění rodiny obětí, že se nedokázala spojit s Kušnírovou.

Úřad speciální prokuratury se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy se na Slovensku zabývá i nejzávažnějšími trestnými činy a dohlíží i na vyšetřování zmiňované vraždy; prokurátoři speciální prokuratury podléhají zvláštní ochraně.

 

Články odjinud