Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Policie ukázala na možného viníka teroristického útoku v Londýně. Obvinila osmnáctiletého

Policie ukázala na možného viníka teroristického útoku v Londýně. Obvinila osmnáctiletého

Britové obvinili 18letého mladíka Ahmeda Hassana v souvislosti s teroristickým útokem v metru. Je podle nich spoluzodpovědný za částečnou explozi podomácku vyrobené bomby v metru ve stanici Parsons Green. Při incidentu, který mohlo být mnohem ničivější, kdyby zařízení neselhalo, bylo zraněno 30 lidí. O obvinění mladíka informovala BBC.

Ze zprávy BBC není zřejmé, jakou roli měl mladík při útoku sehrát. Server ho identifikuje jako Ahmeda Hassana ze Sunbury. Byl zadržen minulou sobotu v britském Doveru, odkud odplouvají trajekty do Francie. Podle novinářů se bude brzy zodpovídat před soudem z pokusu o vraždu, kde si rovněž vyslechne další obvinění kvůli držení výbušnin.

Hassan má ještě dnes odpoledne stanout před soudem v londýnském Westminsteru. BBC uvádí, že další tři podezřelí zůstávají ve vazbě. Celkem policie v souvislosti s útokem zadržela nejméně šest lidí, přičemž některé obratem propustila. Policie od počátku vyšetřování naznačovala, že za výbuchem podomácku vyrobené nálože je zřejmě více než jeden pachatel.

Podle zástupce londýnské policie Deana Haydona vyšetřování případu postupuje velmi rychle. Vyšetřovatelé nyní provádějí na pěti různých adresách prohlídky, které potrvají ještě několik dnů.

V reakci na rychlý pokrok ve vyšetřování britské úřady už v neděli snížily stupeň rizika teroristického útoku z nejvyššího stupně, vyhlášeného hned po útoku v pátek, na druhý nejvyšší.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1