Články odjinud

Policie v Kongu tvrdě potlačila demonstraci proti vládě. Na místě jsou mrtví

Policie v Kongu tvrdě potlačila demonstraci proti vládě. Na místě jsou mrtví

Policie dnes tvrdě potlačila další protivládní demonstraci v Kongu, podle organizátorů protestu přitom zemřeli nejméně tři lidé. Informovala o tom tisková agentura DPA. Hlavní část demonstrantů tvořili katoličtí a evangeličtí věřící, kteří vyšli po dnešních bohoslužbách do ulic na protest proti prezidentovi Josephu Kabilovi, který odmítá odstoupit z funkce. Policie proti nim použila slzný plyn a velké množství lidí skončilo v policejních celách, uvedla agentura Reuters.

Při střetech s pořádkovými silami zahynul jeden aktivista v hlavním městě, další dva zemřeli ve městě Mbandaka na severozápadě Konga, uvedla Léonie Kandolová, mluvčí organizace CLC, která k protestům vyzvala. Policie proti vládou zakázaným demonstracích zakročila už v samém počátku, protože pořádkové jednotky obklopily kostely, proti lidem zasáhly slzným plynem a rozháněly dav střelbou do vzduchu. Úřady kvůli plánovanému protestu nařídily blokování přístupu k internetu a posílání SMS zpráv.

Protesty proti Kabilovi jsou v Kongu stále častější, protože prezident, jemuž vypršel mandát už v prosinci 2016, stále odmítá odstoupit z funkce. Prezidentovy odpůrce podporují církevní organizace, nikoli však oficiální vedení církve. Římskokatolická církev má v Kongu, jehož populaci tvoří téměř z poloviny katolíci, poměrně velkou důvěru veřejnosti.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud