Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polorozpadlá ubytovna, zápach moči, frustrace. Etnicky rozdělená Bosna si neví rady s migranty

Polorozpadlá ubytovna, zápach moči, frustrace. Etnicky rozdělená Bosna si neví rady s migranty

Problémy s příchodem uprchlíků neřeší jen země Evropské unie. V posledních měsících se s nově příchozími musí vypořádat také v Bosně. Balkánská země se přitom stále nevzpamatovala z krvavé války v 90. letech. Etnicky rozdělená země tak nyní nezvládá adekvátně a rychle reagovat, což situaci migrantů i domácích obyvatel ztěžuje.

Pracovníci agentury OSN pro uprchlíky (UNHCR) čelí v Bosně frustraci migrantů toužící se dostat do západní Evropy. „Proč neděláte svoji práci, vaši povinnost,“ ptá se Chalid, učitel ze Sýrie, zástupkyně regionálního představitele agentury Francescy Bonelliové.

Když se do Evropy v roce 2015 přelila velká migrační vlna, zůstala Bosna stranou jejich zájmu. Nyní ale cestu skrze balkánský stát objevili a snaží se po ní vyhnout přísným kontrolám na hraničních přechodech.

Často ale narazí. Chalid si stěžuje na obtěžování ze strany policie a nedostatek pomoci od bosenských úřadů. „Neříkejte mi, že tato země je velmi chudá. Tato země je velmi bohatá, jsou tu stromy, voda, ale vláda je velmi špatná,“ cituje rozčíleného Chalida BBC.

Ten zatím zůstává spolu s dalšími uprchlíky v provizorním přístřeší rozbité ubytovny ve městě Bihac. Jiné ubytování mu Bosna neposkytne. Budova, kterou poničila válka v 90. letech, nemá okna, v podlaze jsou díry a střechou v deštivých dnech zatéká. Lidé uvnitř spí v jednoduchých stanech a místo silně zapáchá močí.

I šéf místní samosprávy přiznává, že situace s uprchlíky je komplikovaná. Podobně mluví také Bonneliová. „Je velice náročné snažit se podporovat vládu a bosenskou společnost,“ praví a vysvětluje, že UNHCR má v zemi jen omezené možnosti. Může poskytovat expertízy a logistickou podporu. Hlavní roli však musí hrát federální vláda.

Ta je však v etnicky rozdělené zemi se zkušeností z krvavé války velice slabá. Rozdělení společnosti navíc prohlubují nacionalističtí lídři. Výsledkem je situace migrantů, kteří po příchodu do Bosny zůstali bezprizorní a jejich situaci nikdo neřeší. „Cítím, že vláda nemá dostatečnou představu o závažnosti situace,“ domnívá se šéf samosprávy Bihacu Davor Zupa.

UNHCR se zatím snaží pracovat na přesunu některých rodin do lepších podmínek. V polorozpadlé ubytovně však zatím zůstávají stovky lidí. Jejich počet se navíc může v průběhu dalších měsíců ještě zvýšit. To by situaci v Bosně ještě více zkomplikovalo.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744