Polorozpadlá ubytovna, zápach moči, frustrace. Etnicky rozdělená Bosna si neví rady s migranty | info.cz

Články odjinud

Polorozpadlá ubytovna, zápach moči, frustrace. Etnicky rozdělená Bosna si neví rady s migranty

Problémy s příchodem uprchlíků neřeší jen země Evropské unie. V posledních měsících se s nově příchozími musí vypořádat také v Bosně. Balkánská země se přitom stále nevzpamatovala z krvavé války v 90. letech. Etnicky rozdělená země tak nyní nezvládá adekvátně a rychle reagovat, což situaci migrantů i domácích obyvatel ztěžuje.

Pracovníci agentury OSN pro uprchlíky (UNHCR) čelí v Bosně frustraci migrantů toužící se dostat do západní Evropy. „Proč neděláte svoji práci, vaši povinnost,“ ptá se Chalid, učitel ze Sýrie, zástupkyně regionálního představitele agentury Francescy Bonelliové.

Když se do Evropy v roce 2015 přelila velká migrační vlna, zůstala Bosna stranou jejich zájmu. Nyní ale cestu skrze balkánský stát objevili a snaží se po ní vyhnout přísným kontrolám na hraničních přechodech.

Často ale narazí. Chalid si stěžuje na obtěžování ze strany policie a nedostatek pomoci od bosenských úřadů. „Neříkejte mi, že tato země je velmi chudá. Tato země je velmi bohatá, jsou tu stromy, voda, ale vláda je velmi špatná,“ cituje rozčíleného Chalida BBC.

Ten zatím zůstává spolu s dalšími uprchlíky v provizorním přístřeší rozbité ubytovny ve městě Bihac. Jiné ubytování mu Bosna neposkytne. Budova, kterou poničila válka v 90. letech, nemá okna, v podlaze jsou díry a střechou v deštivých dnech zatéká. Lidé uvnitř spí v jednoduchých stanech a místo silně zapáchá močí.

I šéf místní samosprávy přiznává, že situace s uprchlíky je komplikovaná. Podobně mluví také Bonneliová. „Je velice náročné snažit se podporovat vládu a bosenskou společnost,“ praví a vysvětluje, že UNHCR má v zemi jen omezené možnosti. Může poskytovat expertízy a logistickou podporu. Hlavní roli však musí hrát federální vláda.

Ta je však v etnicky rozdělené zemi se zkušeností z krvavé války velice slabá. Rozdělení společnosti navíc prohlubují nacionalističtí lídři. Výsledkem je situace migrantů, kteří po příchodu do Bosny zůstali bezprizorní a jejich situaci nikdo neřeší. „Cítím, že vláda nemá dostatečnou představu o závažnosti situace,“ domnívá se šéf samosprávy Bihacu Davor Zupa.

UNHCR se zatím snaží pracovat na přesunu některých rodin do lepších podmínek. V polorozpadlé ubytovně však zatím zůstávají stovky lidí. Jejich počet se navíc může v průběhu dalších měsíců ještě zvýšit. To by situaci v Bosně ještě více zkomplikovalo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud