Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polská prokuratura chce vyslechnout Tuska. Kvůli tajným službám

Polská prokuratura chce vyslechnout Tuska. Kvůli tajným službám

Polská prokuratura dnes oznámila, že předvolala předsedu Evropské rady Donalda Tuska na 15. března k výslechu jako svědka v případu bývalých vedoucích činitelů tajné služby z roku 2010. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na sdělení prokuratury.

„Pan Donald Tusk byl předvolán jako svědek v případu vedeném proti bývalým šéfům vojenské kontrarozvědky (SKW), kteří byli obviněni ze spolupráce se zpravodajskými službami jiné země bez potřebného pověření předsedou vlády," citoval Reuters prokurátora Michala Dzikańského.

V letech 2007 až 2014 stál v čele polského kabinetu právě Donald Tusk, který se šéfem Evropské rady, označovaným za předsedu unijních vrcholných schůzek či prezidenta Evropské unie, stal v prosinci 2014.

Summit EU minulý týden v Bruselu přes tvrdý odpor Varšavy potvrdil Tuska na dalšího dva a půl roku ve funkci předsedy Evropské rady. Kromě Polska pro něj hlasovali představitelé všech 27 ostatních členských států unie.

Současná polská konzervativní vláda Tuskovi mimo jiné vytýká, že ve své funkci nehájil dostatečně polské zájmy, a také tvrdí, že podporuje polskou opozici.