Polské vládnoucí straně PiS klesají preference. Jsme plni optimismu, hlásí lídr Kaczynski | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polské vládnoucí straně PiS klesají preference. Jsme plni optimismu, hlásí lídr Kaczynski

Polské vládnoucí straně PiS klesají preference. Jsme plni optimismu, hlásí lídr Kaczynski

Polskou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) by aktuálně volilo 28 procent voličů, což je o 12 procentních bodů méně, než minulý měsíc. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu pro televizi TVN. Novému průzkumu předcházely rozsáhlé protesty kvůli pokusu zpřísnit zákony o potratech či diplomatická roztržka s Izraelem a Spojenými státy v důsledku zákona o holokaustu.

V šetření prováděném v pondělí a v úterý a zveřejněném ve středu skončila za PiS jen se šestiprocentním odstupem hlavní opoziční strana Občanská platforma (PO), která si tak oproti únoru polepšila o šest procentních bodů. Třetí bylo stejně jako v minulých průzkumech protestní hnutí Kukiz 15, které má nyní desetiprocentní podporu. Výrazně si polepšil Svaz demokratické levice (SLD), který poskočil ze tří na devět procent.

Je to efekt kapky, kvůli níž přeteče pohár, řekl Reuters manažer Kantar Millward Brown pro styk s veřejností Kuba Antoszewski. Spousta věcí se nakupila a vyplouvá na povrch. Tohle je významný signál, dodal. Za možné příčiny pádu preferencí PiS označil mimo jiné protesty kvůli interrupcím či spor s Izraelem ohledně kontroverzního zákona, který kriminalizuje připisování odpovědnosti za zločiny holokaustu Polákům.

Obraz PiS podle Reuters v březnu utrpěl také tím, že bývalá premiérka Beata Szydlová nevyhověla žádostem, aby vrátila finanční prémie, které se rozhodla vyplatit sobě a svým ministrům. Ve většině případů šlo o částky převyšující desetinásobek průměrného platu. Expremiérka ale odměny hájila s tím, že její vláda si peníze tvrdou prací zasloužila.

Lídr PiS Jaroslaw Kaczynski výsledek nového průzkumu příliš komentovat nechtěl. Výsledky průzkumů bereme s respektem a pokorou, ale víme, jak jsou vytvářeny, takže jsme plni optimismu, řekl novinářům bez dalšího vysvětlení.

Polsko letos čekají komunální volby, ty parlamentní jsou plánované až na konec příštího roku.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.