Polské vládnoucí straně PiS klesají preference. Jsme plni optimismu, hlásí lídr Kaczynski | info.cz

Články odjinud

Polské vládnoucí straně PiS klesají preference. Jsme plni optimismu, hlásí lídr Kaczynski

Polskou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) by aktuálně volilo 28 procent voličů, což je o 12 procentních bodů méně, než minulý měsíc. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu pro televizi TVN. Novému průzkumu předcházely rozsáhlé protesty kvůli pokusu zpřísnit zákony o potratech či diplomatická roztržka s Izraelem a Spojenými státy v důsledku zákona o holokaustu.

V šetření prováděném v pondělí a v úterý a zveřejněném ve středu skončila za PiS jen se šestiprocentním odstupem hlavní opoziční strana Občanská platforma (PO), která si tak oproti únoru polepšila o šest procentních bodů. Třetí bylo stejně jako v minulých průzkumech protestní hnutí Kukiz 15, které má nyní desetiprocentní podporu. Výrazně si polepšil Svaz demokratické levice (SLD), který poskočil ze tří na devět procent.

Je to efekt kapky, kvůli níž přeteče pohár, řekl Reuters manažer Kantar Millward Brown pro styk s veřejností Kuba Antoszewski. Spousta věcí se nakupila a vyplouvá na povrch. Tohle je významný signál, dodal. Za možné příčiny pádu preferencí PiS označil mimo jiné protesty kvůli interrupcím či spor s Izraelem ohledně kontroverzního zákona, který kriminalizuje připisování odpovědnosti za zločiny holokaustu Polákům.

Obraz PiS podle Reuters v březnu utrpěl také tím, že bývalá premiérka Beata Szydlová nevyhověla žádostem, aby vrátila finanční prémie, které se rozhodla vyplatit sobě a svým ministrům. Ve většině případů šlo o částky převyšující desetinásobek průměrného platu. Expremiérka ale odměny hájila s tím, že její vláda si peníze tvrdou prací zasloužila.

Lídr PiS Jaroslaw Kaczynski výsledek nového průzkumu příliš komentovat nechtěl. Výsledky průzkumů bereme s respektem a pokorou, ale víme, jak jsou vytvářeny, takže jsme plni optimismu, řekl novinářům bez dalšího vysvětlení.

Polsko letos čekají komunální volby, ty parlamentní jsou plánované až na konec příštího roku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud