Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polské vládnoucí straně PiS klesají preference. Jsme plni optimismu, hlásí lídr Kaczynski

Polské vládnoucí straně PiS klesají preference. Jsme plni optimismu, hlásí lídr Kaczynski

Polskou vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) by aktuálně volilo 28 procent voličů, což je o 12 procentních bodů méně, než minulý měsíc. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu pro televizi TVN. Novému průzkumu předcházely rozsáhlé protesty kvůli pokusu zpřísnit zákony o potratech či diplomatická roztržka s Izraelem a Spojenými státy v důsledku zákona o holokaustu.

V šetření prováděném v pondělí a v úterý a zveřejněném ve středu skončila za PiS jen se šestiprocentním odstupem hlavní opoziční strana Občanská platforma (PO), která si tak oproti únoru polepšila o šest procentních bodů. Třetí bylo stejně jako v minulých průzkumech protestní hnutí Kukiz 15, které má nyní desetiprocentní podporu. Výrazně si polepšil Svaz demokratické levice (SLD), který poskočil ze tří na devět procent.

Je to efekt kapky, kvůli níž přeteče pohár, řekl Reuters manažer Kantar Millward Brown pro styk s veřejností Kuba Antoszewski. Spousta věcí se nakupila a vyplouvá na povrch. Tohle je významný signál, dodal. Za možné příčiny pádu preferencí PiS označil mimo jiné protesty kvůli interrupcím či spor s Izraelem ohledně kontroverzního zákona, který kriminalizuje připisování odpovědnosti za zločiny holokaustu Polákům.

Obraz PiS podle Reuters v březnu utrpěl také tím, že bývalá premiérka Beata Szydlová nevyhověla žádostem, aby vrátila finanční prémie, které se rozhodla vyplatit sobě a svým ministrům. Ve většině případů šlo o částky převyšující desetinásobek průměrného platu. Expremiérka ale odměny hájila s tím, že její vláda si peníze tvrdou prací zasloužila.

Lídr PiS Jaroslaw Kaczynski výsledek nového průzkumu příliš komentovat nechtěl. Výsledky průzkumů bereme s respektem a pokorou, ale víme, jak jsou vytvářeny, takže jsme plni optimismu, řekl novinářům bez dalšího vysvětlení.

Polsko letos čekají komunální volby, ty parlamentní jsou plánované až na konec příštího roku.

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1