Polsko chce od Německa odškodnění za druhou světovou válku | info.cz

Články odjinud

Polsko chce od Německa odškodnění za druhou světovou válku

Polsko chce najít způsob, jak získat od Německa odškodnění za ztráty a škody způsobené za druhé světové války. V projevu o letošních cílech zahraniční politiky to dnes uvedl polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz.

Budeme hovořit o potřebě odškodnit Poláky za ztráty, které utrpěli během druhé světové války, řekl ministr v části svého projevu o polsko-německých vztazích. Budeme hledat právní, politické a finanční cesty, jak získat náležité odškodnění, dodal.

Deník Gazeta Wyborcza na svém webu upozornil, že ministr sice kritizoval chystaný rusko-německý plynovod Nord Stream 2 a zmínil se o odškodnění pro Poláky za válečné ztráty, avšak nepoužil výraz reparace. Především však podle listu dost nečekaně označil Německo za hlavního hospodářského a politického partnera vlády konzervativní a nacionalistické strany Právo a spravedlnost. Přátelské vztahy s Německem jsou podmínkou úspěchu všech pozitivních projektů ohlašovaných na fóru Evropské unie, řekl.

Za hlavního spojence Varšavy Czaputowicz označil Spojené státy; Německo je podle ministra hlavním partnerem v Evropě. Polskou nezávislost podle šéfa diplomacie ohrožuje politika Ruska, které chce obnovit stav, jaký v Evropě panoval před pádem komunismu v roce 1989.

Czaputovicz také kritizoval Evropskou komisi a Evropský parlament za výtky na adresu polské demokracie.

Ministrově projevu naslouchali prezident Andrzej Duda a premiér Mateusz Morawiecki, nepřítomen byl naopak předseda PiS Jaroslaw Kaczyński, který s myšlenkou válečných reparací od Německa loni v létě vyrukoval s tím, že obrovské válečné ztráty a škody napáchané nacisty se dosud nepodařilo napravit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud