Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polský prezident chce referendum o uprchlících. Ať vláda po volbách ví, na čem je

Polský prezident chce referendum o uprchlících. Ať vláda po volbách ví, na čem je

Referendum o přijímání uprchlíků by se v Polsku mohlo konat souběžně s parlamentními volbami v roce 2019. V prohlášení to oznámil polský prezident Andrzej Duda. Zopakoval přitom, že polská vláda se staví proti uprchlickým kvótám prosazovaným Evropskou unií. Referendum by se konalo v případě, že otázka bude za dva roky ještě aktuální, řekl prezident.

"Referendum bychom uspořádali souběžně s parlamentními volbami, aby nová parlamentní většina měla k dispozici jasné a jednoznačné stanovisko občanů," řekl Duda, který v čele státu hájí stanoviska konzervativní nacionalistické strany Právo a spravedlnost (PiS). Podle průzkumů mínění veřejnost většinou odmítavý postoj vlády vůči uprchlíkům podporuje.

"Nynější polská vláda nesouhlasí s evropským systémem kvót. Nesouhlasíme s povinným přerozdělováním uprchlíků na polské území," připomněl Duda.

Pokud se v Polsku referendum uskuteční, půjde země ve stopách Maďarska, kde loni voliči na dotaz o přerozdělování uprchlíků odpověděli odmítavě. Hlasování sice nebylo právoplatné vzhledem k nízké účasti, poskytlo ale premiérovi Viktoru Orbánovi možnost udržet otázku uprchlíků v centru politických diskusí.

Duda už v květnu navrhl uspořádat jiné referendum, které by rozhodovalo o ústavních změnách. Uskutečnit by se mělo letos 11. listopadu při příležitosti stého výročí opětného získání nezávislosti Polska. Podle agentury Reuters ale není zcela jasné, jaké ústavní změny by Duda uvítal.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1