„Polský prezident sporný zákon podepíše. Trest Bruselu přesto nepřijde, státy váhají,“ říká expert | info.cz

Články odjinud

„Polský prezident sporný zákon podepíše. Trest Bruselu přesto nepřijde, státy váhají,“ říká expert

Kontroverznímu zákonu o nejvyšším soudu v Polsku, který kvůli ohrožení právního státu kritizovali Češi i Brusel, pravděpodobně nic nestojí v cestě. Polský prezident jej s největší pravděpodobností podepíše. Podobnou jistotu naopak nelze očekávat u sankcí, kterými polské vládě hrozí za prosazení normy Brusel. Velde Maďarska, které už rezolutně prohlásilo, že se bude za Poláky bít, s podporou kroků Komise pravděpodobně váhají i další země EU. „Myslím si, že problém může být v tom, že si členské státy nepřejí, aby se tato hra proti Polsku rozehrála,“ míní ředitel výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál.

„Mám dojem, že Evropská komise pořád hledá podporu u členských států EU,“ myslí si Dostál. Její místopředseda Frans Timmermans tento týden Varšavu varoval, že plánované změny v tamní justici už Brusel znervózňují natolik, že možná poprvé v historii sáhne k možnosti potrestat členskou zemi EU odebráním některých hlasovacích práv. Důvodem je to, že závažně a trvale porušuje hodnoty, na nichž je Evropská unie vystavěna. K takovému kroku ale Komise potřebuje jednomyslnou podporu členských států.

Zatím je jasné, že s hlasem od Maďarska Timmermans počítat nemůže. Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že se bude Polska v EU zastávat. „Inkvizice namířená proti Polsku nikdy nemůže uspět, protože Maďarsko v Evropské unii využije všechny právní možnosti, aby ukázalo solidaritu s Poláky,“ citovala jeho slova agentura Reuters.

Podle informací, které do Česka prosakují z Bruselu, to ale vypadá, že Maďarsko možná není jediné, komu se podpora Komise příčí. To by podle Dostála do určité míry vysvětlovalo i to, že Brusel zatím Polsko pouze kritizuje. „Hodně se očekávalo od posledního zasedání Komise, ale nic velkého se nestalo,“ říká k tomu. „Myslím si, že problém může být i v tom, že si členské státy nepřejí, aby se tato hra proti Polsku rozehrála,“ dodává analytik.

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), kterou ovládá Jaroslaw Kaczyński, ani tak zřejmě mezinárodnímu tlaku neustoupí a kontroverzní zákon o nejvyšším soudu prosadí. Poté, co legislativní návrh prošel v sobotu nad ránem polským Senátem, překážkou pravděpodobně nebude ani prezident Andrzej Duda. Ten sice dříve prohlásil, že bude zákon vetovat, experti se však shodují, že od svých slov nakonec ustoupí.

„Hrozba vetem, kterou prezident Duda vyslovil, byla velmi měkká,“ myslí si Dostál. Prezidentovi se sice podařilo s vládnoucí stranou, která má absolutní většinu v obou komorách polského parlamentu, domluvit kompromisy, podle odborníků to ale na celé věci nic nemění. „Pořád se jedná o krok směrem k politizaci soudcovského systému v Polsku, který ohrožuje nezávislost soudů,“ tvrdí Dostál.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud