Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Polští katolíci vytvoří na hranicích lidský řetěz. Modlitbami chtějí ubránit zemi před islámem

Polští katolíci vytvoří na hranicích lidský řetěz. Modlitbami chtějí ubránit zemi před islámem

Asi 1,5 milionu katolických věřících vytvoří v sobotu 7. října kolem polských hranic živý řetěz. Lidé s růžencem se budou modlit, aby zemi ochránili před šířící se islamizací. Akci podporuje episkopát a 22 diecézí. Kritici jí vyčítají snahu Polsko izolovat a vrátit do středověku.

Hlavní organizátor Maciej Bodasiński pojmenoval událost Růženec na hranicích. Podél 3511 kilometrů dlouhé státní hranice se shromáždí lidé s růžencem, kteří se chytnou za ruce a budou se modlit. Bodasiński připravuje akci několik měsíců.

Věřící se nejprve setkají ve 319 kostelích v blízkosti hranic. Hlavnímu bodu programu bude předcházet mše. „Od 14. do 15. hodiny se držíce za ruce budeme modlit proti islamizaci a teroristickým útokům, které se šíří v Evropě, ale také proti stále více zjevnému oddělování se Západu od křesťanských kořenů,“ sdělil Bodasiński týdeníku W Sieci Prawdy.

Organizátoři nezapomněli ani na místa, kde hranici netvoří pevná půda nebo je tam obtížný terén. Na moři či na řekách se budou modlit rybáři ve člunech. V horách zase potkáte věřící sportovce a turisty.

„Naše dějiny potvrzují, že věřící Polsko bylo vždy bezpečné, avšak upadalo, jakmile se vzdalovalo víře. Cítíme, že svět, který nás obklopuje, potřebuje záchranu. Modlíme se růženec a zatím jde všechno dobře, protože ten je silnou zbraní v boji se zlem. Dokonce tak silnou, že dokáže změnit chod dějin,“ komentoval Bodasiński.

Akci kritizují polské liberální kruhy. Například list Gazeta Wyborcza prohlásil, že není nic víc než středověká víra na pověry. „Poláci zjevně patří k nejvíce islamofobním národům v Evropě. Potvrzuje to i fakt, že skutečný počet muslimů žijících v Polsku nadhodnocují až 70násobně,“ komentoval krakovský sociolog Konrad Pedzwiatr.

Přestože muslimové tvoří asi 0,1 procenta polské populace, Poláci si myslí, že jich je v zemi asi sedm procent. Čtyři pětiny z nich v nich vidí hrozbu pro bezpečnost, každý třetí se domnívá, že ho připraví o práci.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744