Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pomáhat, nebo ne? Průzkum odhalil, jak se Češi staví ke konfliktu v Sýrii

Pomáhat, nebo ne? Průzkum odhalil, jak se Češi staví ke konfliktu v Sýrii

O vývoj konfliktu v Sýrii, který trvá šest let, se zajímá v Česku čtvrtina lidí. Většina ale podporuje zapojení ČR do řešení tamní situace, a to buď pořádáním charitativních sbírek a vysláním lékařů do Sýrie, nebo udržováním oficiálních diplomatických vztahů se syrskou vládou. Naopak nejméně lidí se kloní k přijímání úspěšných syrských žadatelů o azyl do ČR a vyslání vojenských jednotek do Sýrie. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky dnes poskytlo ČTK.

Pořádání sbírek na pomoc lidem postiženým syrským konfliktem podporuje 59 procent Čechů. S udržováním diplomatického zastoupení v Sýrii a kontaktů se syrskou vládou a vysláním lékařů do Sýrie souhlasí shodně 55 procent lidí. Kladný názor veřejnosti převažuje nad záporným ještě v případě toho, že by se zástupci ČR měli účastnit politických jednání o řešení syrského konfliktu. Pro je 46 procent, 35 procent s touto pomocí naopak nesouhlasí.

K ostatní variantám možné pomoci Sýrii se většina Čechů už staví odmítavě. Přijímání syrských žadatelů o azyl v ČR podporuje 15 procent lidí a 72 procent nikoliv. Pro vyslání vojáků do Sýrie je 18 procent Čechů a 68 procent je proti, k finanční pomoci státu se pozitivně kloní 31 procent občanů a záporně 55 procent.

CVVM rovněž zjišťovalo, jak lidé hodnotí činnost jednotlivých aktérů zapojených do syrského konfliktu, a podle jeho zjištění převažovaly kritické názory na ně. Výjimkou byla Česká republika, jejíž činnost v souvislosti s aktuálním vývojem v Sýrii hodnotilo pozitivně 30 procent občanů a negativně 23 procent.

Relativně nejlépe pak vyšlo z hodnocení Rusko, na jehož působení kladně pohlíží pětina lidí a třetina záporně. Následovala Organizace spojených národů, která dostala 19 procent kladných a 34 procent záporných hodnocení. U Evropské unie to bylo 15 procent kladných názorů ku 41 procentům záporných a u Spojených států 14 procent kladných proti 43 procentům záporných.

„Ve všech těchto případech podíl odpovědí ,neví' převyšuje dvě pětiny, i když zároveň nepřevyšuje polovinu. U ostatních zkoumaných aktérů probíhajícího konfliktu je podíl odpovědí ,neví' více než poloviční, u syrské opozice, Íránu, Saudské Arábie a Kataru dokonce převyšující 60 procent,“ uvedlo CVVM a doplnilo, že mezi těmito aktéry nejvíce kladných hodnocení dostal syrský prezident Bašár Asad, a to 12 procent.

CVVM provedlo průzkum v první polovině září mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744