Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Pomozte, umíráme zimou." Záchranáři potvrdili v hotelu pod lavinou 3 mrtvé, po hostech dál pátrají

„Pomozte, umíráme zimou." Záchranáři potvrdili v hotelu pod lavinou 3 mrtvé, po hostech dál pátrají

Lavina, která se utrhla po včerejším zemětřesení ve střední Itálii, má zatím oficiálně tři oběti. V zavaleném hotelu Rigopiano zůstávají další, kteří jsou pod sněhem a troskami několik hodin. Celkem se pohřešuje přes 20osob, mezi kterými je sedm členů personálu. Dva lidi se podařilo zachránit.

Dva přeživší, které záchranáři našli před budovou obklopené popadanými stromy, vrtulník dopravil do nedaleké nemocnice. Jeden trpí podchlazením.

„Jsem naživu, protože jsem právě vycházel pro něco do auta,“ řekl podle agentury ANSA Giampaolo Parete, který byl v hotelu jako host. V troskách však zůstali dva jeho synové a manželka. „Ocitl jsem se pod sněhem, ale podařilo se mi dostat se ven. Auto zavaleno nebylo, počkal jsem v něm, dokud nepřišla pomoc,“ sdělil v nemocnici osmatřicetiletý muž.

Podle záchranářů patřila lavina mezi ty velké. „Je tu mnoho mrtvých,“ řekl místním médiím šéf horského záchranného týmu Antonio Crocetta. 

Někteří hosté stačili poslal na pohotovostní čísla SMS zprávy. „Pomozte, umíráme zimou," napsal podle agentury ANSA jeden pár hostů. List Corriere della Sera zveřejnil SMS s textem: "Některé zdi byly strženy. Jsem venku s pracovníkem údržby, ale z hotelu nevidím nic. Přede mnou je jenom zeď sněhu."

Místo uvolnění laviny

LavinaLavinaautor: Info.cz

Sníh stržený lavinou zablokoval silnice a situaci zkomplikovala také hustá sněhová bouře. Záchranáři se tak k hotelu nemohli dostat, první z nich proto museli k troskám přijet na lyžích. Dostali se sem až po několika hodinách.  

Střecha čtyřhvězdičkového lázeňského hotelu v regionu Abruzzo se částečně zhroutila už včera večer, kdy zde bylo přibližně 30 osob. Okolní obyvatelé poté informovali úřady.

Lavina podle italských médií souvisí se sérií zemětřesení, která včera střední Itálii zasáhla. Zemřel při nich jeden člověk, další se pohřešuje. Otřesy místní hlásili i během noci.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744