Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pomstíme se potoky krve, slibují islamisté Číně. Muslimská menšina posiluje radikály

Pomstíme se potoky krve, slibují islamisté Číně. Muslimská menšina posiluje radikály

Teroristická organizace Islámský stát v Iráku zveřejnila videonahrávku, na níž jsou údajně vidět členové čínského menšinového etnika Ujgurů, jak se účastní výcviku a pronášejí výhrůžky vůči Číně. Čínské ministerstvo zahraničí prý videozáznam nevidělo. Současně ale zdůraznilo, že chce spolupracovat s mezinárodním společenstvím v boji proti ujgurským extremistům.

Peking obviňuje ujgurské separatisty z násilností v západočínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang z posledních let a varuje před jejich napojením na světové džihádistické skupiny. Menšina, vyznávající převážně islám, si stěžuje na omezování své víry a kultury a na rozpínavost většinového čínského etnika Chanů, které jsou podle Ujgurů hlavním důvodem násilných konfliktů v Sin-ťiangu.

 

Půlhodinové video zveřejnil v pondělí Islámský stát v západním Iráku a vystupují v něm bojovníci, kteří pocházejí z řad Ujgurů, sdělila americká organizace SITE Intelligence Group zabývající se výzkumem terorismu a islamistických internetových stránek. Agentura Reuters uvedla, že nebyla schopna ověřit pravost nahrávky.

Muži na videu slibují, že po svém návratu z bojů v Iráku rozpoutají v Číně násilnosti. „Jsme vojáci chalífátu a přijdeme vám vše vysvětlit jazyky našich zbraní, budeme prolévat potoky krve a pomstíme utlačované,“ pronáší předpokládaný ujgurský bojovník podle překladu SITE.

 

Vypadá to, že se jedná o první přímou hrozbu Islámského státu Číně, řekl agentuře AFP Michael Clarke, expert na Sin-ťiang z Australské národní univerzity. „A je to také poprvé, co se ujgursky mluvící radikálové přihlásili k Islámskému státu,“ dodal.

Na videonahrávce jsou i záběry pravděpodobně ze západu Číny, které ukazují čínskou pořádkovou policii, jak hlídkuje u mešit a tržišť a zatýká lidi. Jiný záběr zachycuje čínskou vlajku v plamenech.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744