Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poplach v Manchesteru. Pyrotechnici, vrtulník i armáda zasahovali kvůli podezřelému balíku

Poplach v Manchesteru. Pyrotechnici, vrtulník i armáda zasahovali kvůli podezřelému balíku

Ve městě, kterým otřásl v pondělí večer teroristický útok po koncertě zpěvačky Ariany Grande, kdy si exploze vyžádala 22 obětí a desítky zraněných, opět zasahovali ozbrojenci. Policie, pyrotechnici a armáda na nějaký čas uzavřeli čtvrť Hulme, ohrožení se neprokázalo.

Policisté, pyrotechnici a armáda byli povoláni do středu Manchesteru, bylo nařízeno vyklizení oblasti, tu seshora kontroloval vrtulník. Ozbrojení těžkooděnci obklíčili výškovou budovu, a na místo stále proudily nové posily.

Podle prvotních informací měla být evakuována budova univerzitního kampusu, to ale vzala policie vzápětí zpět. Následně policie prostřednictvím Twitteru potvrdila, že se jednalo o falešný poplach. Obyvatelé čtvrti hlásili z místa zvuk exploze a nález podezřelého balíčku, proto jednotky na místo zamířily.

Situaci na místě zdokumentoval reportér německého deníku Bild. Na fotografiích a v krátkých videích, které pořídil, je vidět těžkooděnce v plné polní, stejně jako to policejní vozy, které přijíždějí na místo.


Několik ulic v centru města bylo po dobu konání zásahu uzavřených, po pečlivé kontrole se ale nakonec oddíly policie z místa opět stáhly. Odvolána byla i původně nařízená evakuace obyvatel oblasti.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1