Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poprvé tváří v tvář. Trump a Putin si v Hamburku potřásli rukou

Poprvé tváří v tvář. Trump a Putin si v Hamburku potřásli rukou

První osobní setkání prezidentů USA a Ruska se koná na okraj summitu zemí skupiny G20 v německém Hamburku. Ještě před samotnou schůzkou se střetli v jednom ze sálů, kde jejich pozdrav zachytila kamera. Oficiální bilaterální jednání obou vlivných státníků je mimořádně sledovanou událostí – mimo jiné proto, že obě velmoci mají na řadu témat odlišné pohledy a panují mezi nimi neshody.

Oficiální setkání obou státníků je plánované na 16:00 našeho času. Na twitteru už šéf Bílého domu avizoval, že se těší na  jednání se světovými lídry, včetně toho s Putinem. Bude podle svých slov dobře reprezentovat Spojené státy a bojovat za jejich zájmy.

Nejmocnější muži planety by spolu měli mluvit jen asi půl hodiny, nanejvýš hodinu. Podle NBC News je doprovodí jen dva tlumočníci a ministři zahraničí obou zemí.

Témata rozhovoru zůstávají neznámá. Není jasné, nakolik se politici dotknou výbušné otázky skrytých rusko-amerických kontaktů během Trumpovy kampaně, které vyšetřuje Kongres USA. Mezi další citlivá témata patří aktivity ruských hackerů nebo role obou zemí na Blízkém východě. Včera Trump navíc při návštěvě Polska mluvil o destabilizujícím chování Moskvy a apeloval na ni.

Kancléřka Merkelová, která se s Trumpem sešla už ve čtvrtek, se amerického prezidenta podle pozorovatelů snažila přimět ke kompromisům, aby summit G20 mohl v sobotu přijmout závěrečnou deklaraci.

Už dnes Rusko, Čína, Indie a Brazílie ve společném prohlášení ostatní země G20 vyzvaly k naplňování pařížské dohody o klimatu, kterou Trump odmítl. Vyslovily se také pro volný obchod. Před summitem se podobně vyjádřili také evropští členové uskupení G20. Právě jednání o klimatu patří mezi nejsledovanější témata. Trump ho kvůli rozhovoru s rusým prezidentem zřejmě alespoň z části zmešká.

Proti vrcholnému setkání už druhý den protestují demonstranti v ulicích Hamburku. Blokovali mimo jiné příjezd některých státníků do přísně střežené zóny kolem areálu hamburských veletrhů. Například kolona s Trumpem na místo jednání nejela nejkratší cestou, ale zvolila takovou, aby se vyhnula protestům. Na řadě míst policie demonstrace rozehnala za pomoci vodních děl a těžkooděnců.

Při dosavadních střetech s demonstranty, které se naplno rozhořely ve čtvrtek před 20:00 SELČ, bylo zraněno 159 policistů. Na straně protestujících je také hlášena řada zraněných, jejich přesný počet ale není znám.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1