Populismus po italsku: Grillo nabízí chudým voličům 780 eur měsíčně. Kde je vezme, ale neví | info.cz

Články odjinud

Populismus po italsku: Grillo nabízí chudým voličům 780 eur měsíčně. Kde je vezme, ale neví

Spojené státy mají Donalda Trumpa, Francie ultrapravicovou Marine Le Penovou, Nizozemsko Geerta Wilderse a v Rakousku se o moc snažil Norbert Hofer. Nespokojenost přitahuje voliče k populistům jako magnet, i když je v rozhodujících chvílích zbytek obyvatel často přehlasuje. Bude to i případ bývalého komika a zakladatele Hnutí pěti hvězd Beppeho Grilla nebo se mu ve volbách zadaří?

Kontrast mezi bohatým průmyslovým severem a chudým italským jihem zvaným Mezzogiorno se dlouhodobě nedaří zmenšit. K hmotné nouzi mnohých se přidal strach z migrantů, jejichž destinací při cestě přes Středozemní moře bývá právě Itálie. Co je pro samotné obyvatele oblasti znekliďnující situace, to pro populistická hnutí znamená ideální půdu.

Vůdce a zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo je jedním takovým příkladem. Realistická řešení příliš nenabízí, je ale slyšet, a tak se mu daří pozvolna pronikat do podvědomí Italů. Málokdo ze zdecimovaných jižních regionů se zamyslí nad tím, kde chce vzít politik a někdejší komik na své velkolepé plány finance.

Beppe Grillo
Narodil se 21. července 1948 v Janově jako Giuseppe Piero Grillo. V itálii se proslavil jako komik a herec, v roce 2009 pak založil Hnutí pěti hvězd a vstoupil tak do politiky. Směřování jím tvořeného hnutí vyčítají analytici populismus a nesystémovost, jeho zaměření je silně euroskeptické. Pět hvězd v názvu symbolizuje životní prostředí, vodu, rozvoj, konektivitu a dopravu.

Voliče láká například na příspěvek 780 eur měsíčně na obyvatele chudých oblastí, kde je nouze o práci. Italský rozpočet se ale dlouhodobě potýká s krizí a potřebné prostředky v něm jednoduše nejsou. Kromě toho by rád prosadil vystoupení z eurozóny a struktur NATO. Pro zemi by to ale opět znamenalo navýšení nákladů.

Úspěch by mu jeho sliby mohly přinést i proto, že stávající vláda z pohledu mnohých obyvatel země neřeší potíže s chudobou ideálně. Mario Renzi a Paolo Gentilloni z vládnoucí demokratické strany jdou cestou zvyšování daní a jiných příspěvků do veřejného rozpočtu, což v Mezzogiornu frustraci jen zvyšuje. Odhady ukazují, že by Hnutí pěti hvězd mohlo ve volbách získat 30 % hlasů, o deset procent více by mu už zajistilo, že bude moct vládnout bez koaličního partnera.

Grillo oproti tomu rozjel v městečku Ragusa pilotní projekt své předvolební kampaně, když devadesáti nejhůře postiženým rodinám přispíval ze speciálního fondu svého Hnutí na domácnost. Po dvou měsících ale finanční toky vyschly a chudí se ocitli tam, kde byli dříve. Příspěvek ve výši 180 eur měsíčně i tak obyvatelé městečka hodnotili jako něco, co pomáhá jejich nouzi zmírnit, ale zdaleka ji neřeší.

Podle průzkumu italské statistické agentury Istat žilo v roce 2015 v absolutní chudobě 4,6 milionu obyvatel země z celkových 60 milionů. To tvoří nárůst o dvou a půlnásobek oproti roku 2007, kdy jich bylo podle Eurostatu 1,8 milionu. Eurostat dále dodává, že se ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením týká 17,5 milionu Italů, když to před deseti lety bylo jen něco přes dva miliony.

To jsou lidé, na které Beppe Grillo a Hnutí pěti hvězd cílí. Současně ale jednoduchá matematika odhaluje, jak jsou populistovy plány nesplnitelné a nesmyslné. Pokud by každý z téměř pěti milionů Italů, již už v chudobě žijí, měl měsíc co měsíc obdržet 780 eur, v průběhu jednoho roku by se náklady vyšplhaly přes 43 miliard eur, v českých korunách by částka přesáhla bilion a sto padesát miliard. Kde na to chce vzít ve státě, který má dlouhodobě finanční potíže, je otázkou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud