Porazí nová hvězda turecké politiky Erdogana? Imamoglu nabízí úsměv místo arogance | info.cz

Články odjinud

Porazí nová hvězda turecké politiky Erdogana? Imamoglu nabízí úsměv místo arogance

Ještě nedávno ho znali vlastně jen obyvatelé istanbulského předměstí Beylikdüzü, kde byl starostou. Teď jeho jméno opisují novináři z celého světa. Ekrem Imamoglu dokázal ve volbách šéfa istanbulské radnice překvapivě porazit kandidáta vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) autokratického prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten znervózněl a zařídil, že se hlasování bude v červnu opakovat. V každém případě se zrodila politická hvězda, která má šanci pocuchat image dosud všemocného prezidenta.

„Každý zákonodárce naší strany musí vyrazit do ulic a vyzvat voliče, aby hlasovali pro našeho kandidáta. Dejte do toho všechno! Všechno!“ Takto tento týden burcoval prezident Erdogan stranické kolegy v Istanbulu. Jde o hodně: pokud v opakovaných volbách opět zvítězí opoziční kandidát a nepomohou ani Erdoganovy pletichy, image vládnoucí turecké strany AKP dramaticky utrpí. Podle některých analytiků mohou tyto volby dokonce odstartovat konec éry všemocné hlavy státu, která po nedávných ústavních změnách řídí i vládu.

Turecký hegemon Erdogan proto neponechává nic náhodě. Opakovaný výběr istanbulského starosty proběhne 23. června a z médií se zdá, že to je sám Erdogan, kdo do čela největšího tureckého města kandiduje. Za několik týdnů prezident obrazí v nejrůznějších koutech Istanbulu tři desítky předvolebních mítinků, na kterých bude hlavní hvězdou. A opravdový uchazeč o křeslo starosty, bývalý premiér a věrný sultánův spojenec Binali Yildirim zřejmě opět zůstane v jeho stínu.

Na kampaň se podle expertů chystají i provládní média, která se pokusí zamlžit, či rovnou zamést pod koberec korupční kauzy spojené s radnicí. Za pouhých sedmnáct dní, co byl opoziční primátor ve funkci, stihli jeho spolupracovníci zjistit (a zveřejnit), že předchozí starosta měl k dispozici desítky často luxusních automobilů. A že veškeré, obvykle předražené, městské zakázky získávaly za podezřelých okolností výhradně firmy spojené s AKP. Ta držela istanbulskou radnici celé čtvrtstoletí, měla tedy dostatek času na vybudování propracované klientelistické sítě. Dokázala také Istanbul téměř zruinovat: roční rozpočet města činí (v přepočtu) cca 76 miliard korun, radnice ale dluží už 99 miliard.

Istanbul je opravdu státem ve státě, generuje téměř třetinu HDP celé země. Oficiálně v něm žije 15 milionů obyvatel, tedy asi 12 procent Turků, pobývá tu ale mnoho dalších lidí oficiálně nepřihlášených, kteří přišli za prací. Z křesla istanbulského šéfa navíc bylo vždy blízko do čela celého Turecka. Ostatně, tuto funkci mezi roky 1994 a 1998 zastával i sám Erdogan, který se do první politické ligy vypracoval právě zde.

Teď Edroganova hvězda sice pomalu, ale přesto klesá. V místních volbách na konci března jeho partaj AKP ztratila metropoli Ankaru a nedařilo se jí ani v dalších městech. Podrželi jí jako mnohokrát předtím voliči z venkovského vnitrozemí, případně menších měst. Proti svému bývalému stranickému šéfovi se tentokrát obrátili rovněž někdejší prominenti AKP – bývalý prezident Abdullah Gül a někdejší šéf kabinetu Ahmet Davutoglu. Oba odmítli opakování istanbulských voleb jako svévoli a v novém hlasování podpořili opozičního kandidáta Ekrema Imamoglua.

Kde se tedy vzal muž, který má podle některých komentátorů šanci v budoucnu vyzvat na politický souboj i samotného Erdogana? Amatérský fotbalista a manažer basketbalového klubu kandiduje za umírněně levicovou, opoziční a sekulární Republikánskou lidovou stranu (CHP). Pochází ale z nábožensky vřelé muslimské rodiny, sám se k víře hlásí a umí dokonce arabsky recitovat dlouhé koránské pasáže, což mu přináší body u konzervativnějších voličů. Buduje si také image dobrého hospodáře a zdatného podnikatele, před vstupem do politiky vedl rodinnou stavební firmu. „Jsem byznysmen. Když tedy přijdu do nějakého podniku, jednoduše poznám, že se plýtvá,“ prohlásil během svého krátkého angažmá na istanbulské radnici, během kterého slíbil transparentní hospodaření po vzoru západních metropolí.

Imamoglu, který proslul typickým úsměvem, umí zacházet s médií. A to i těmi vládními, kterými se nenechal nachytat. Ve své straně je deset let a i voliči konkurenčních stran oceňují, že je neprovází ani korupční kauzy, ani jiné skandály. Oproti razantnímu, negací i arogancí hýřícímu Erdoganovi nabízí usměvavou, poklidnou politickou tvář. I proto se za něj šikují turecké celebrity, které na sociálních sítích houfně sdílejí jeho volební heslo „vše dobře dopadne!“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud