Porušení lidských práv. Při turecké ofenzivě proti Kurdům zemřely 2 tisíce lidí, hlásí OSN | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Porušení lidských práv. Při turecké ofenzivě proti Kurdům zemřely 2 tisíce lidí, hlásí OSN

Porušení lidských práv. Při turecké ofenzivě proti Kurdům zemřely 2 tisíce lidí, hlásí OSN

Při ofenzivě tureckých bezpečnostních sil proti kurdským separatistům na jihovýchodě Turecka byla podle OSN vážně porušena lidská práva. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva dnes zveřejnil zprávu, v níž se rovněž uvádí, že při ofenzivě zemřelo za rok a půl na 2000 lidí, z toho 1200 obyvatel regionu. Až půl milionu lidí muselo kvůli bojům opustit své domovy.

Ve své první zprávě o ofenzivě Ankary, která začala v létě 2015, úřad OSN uvádí, že na jihovýchodě Turecka byly zaznamenání případy "hromadného ničení, zabíjení a dalšího vážného porušování lidských práv".

Při bojích zemřelo za rok a půl na 2000 lidí, z toho 800 členů tureckých bezpečnostních složek a 1200 obyvatel regionu. Zpráva také informuje o " nadměrném používání síly, zabíjení, mizení osob a mučení".

Operace tureckých bezpečnostních sil zasáhly podle zprávy více než 30 obcí, přičemž některé čtvrti byly zcela zničeny. Asi 335.000 až 500.000 osob, převážně Kurdů, muselo opustit domovy.

Pětadvacetistránková zpráva, která se týká období od července 2015 do prosince 2016, vychází mimo jiné z důvěrných i veřejných informací a satelitních snímků. Vyšetřovatelům OSN totiž nebyl umožněn přístup do oblastí bojů.

Turecký režim zahájil operace na jihovýchodě Turecka, kde žijí převážně Kurdové, v létě 2015 po zhruba dvouletém příměří. Cílem ofenzivy jsou separatisté ze Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara, EU i USA považují za teroristickou organizaci.

PKK vede od poloviny 80. let minulého století ozbrojený boj za autonomní Kurdistán a její střety s tureckými bezpečnostními složkami si vyžádaly už na 45.000 obětí. V březnu 2013 vyhlásila PKK oficiálně příměří, poté začala velmi pomalá mírová jednání s tureckou vládou.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.