Články odjinud

Poslední bašta povstalců. Asadova armáda dobyla přes polovinu východní Ghúty

Poslední bašta povstalců. Asadova armáda dobyla přes polovinu východní Ghúty

Syrské armádě podporované Ruskem se z rukou povstalců podařilo dobýt více než polovinu východní Ghúty. S cílem operaci urychlit vyslala vláda prezidenta Bašára Asada do enklávy stovky dalších mužů.  Moskva mezitím oznámila, že se část povstalců rozhodla enklávu opustit v důsledku ruské nabídky bezpečného odchodu. Informovala o tom agentura Reuters a odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR).

Východní Ghútu, což je úrodná oblast na okraji Damašku, syrská vládní vojska bombardují od 18. února. Nálety si od té doby podle humanitárních organizací vyžádaly životy asi 800 civilistů, včetně mnoha dětí. Nedávno armáda zahájila i pozemní operaci.

SOHR oznámila, že při dnešních bojích přišlo o život 45 lidí a syrské armádě se podařilo ovládnout víc než polovinu území východní Ghúty. Vojáci nyní postupují k Dúmě, což je větší město, a do západních částí východní Ghúty. Kontrolu mají nad jihovýchodem a východem tohoto regionu. Východní Ghúta je podle SOHR po dnešních bojích rozdělena na dvě části.

Enklávu, kde žije na 400.000 lidí, syrská armáda nicméně obléhá už od roku 2013. Drtivá většina z těchto obyvatel trpí hlady a potřebuje lékařskou pomoc.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn dnes v Ženevě řekl, že smrt stovek civilistů ve východní Ghútě nelze ospravedlnit argumentací, že bombardování je namířeno proti několika stům ozbrojenců. "Nedávná tvrzení, že brutální útoky na statisíce civilistů jsou součástí snahy zlikvidovat několik set ozbrojenců, jako tomu je ve východní Ghútě, jsou z morálního a právního pohledu neospravedlnitelné," řekl Husajn v projevu k Radě OSN pro lidská práva. "Pokud jste připraveni takto snadno zabíjet vlastní lid, tak lhát je také jednoduché. Tvrzení syrské vlády, že se ze všech sil snaží bránit civilisty je skutečně směšné," dodal.

Do přední linie bojů o východní Ghútu podle SOHR dorazilo nejméně 700 vojáků syrské armády a příslušníků provládních milic.

Syrská státní televize krátce nato uvedla, že vládní vojska ostřelují pozice rebelů ve městě Misrába ve východní Ghútě s cílem poslat do města pozemní síly. Na televizním záznamu z místa bylo vidět, jak za budovami na okraji Misráby stoupá kouř a byly slyšet exploze a hluk vojenských letounů.

"Dostali jsme pokyny ukončit obléhání našeho lidu ve východní Ghútě... snad se tito lidé už brzy vrátí do náruče státu," řekl ve státní televizi plukovník syrské armády.

Ruské ministerstvo obrany dnes zároveň oznámilo, že část rebelů ve východní Ghútě se rozhodlo využít nabídky Moskvy k evakuaci. Ministerstvo nabídlo povstalcům a jejich rodinám bezpečný odchod z oblasti východní Ghúty a slíbilo jim zajistit beztrestnost, pokud se vzdají.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud