Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední kapky. Kapskému Městu může za sto dní dojít voda, úřady si neví rady

Poslední kapky. Kapskému Městu může za sto dní dojít voda, úřady si neví rady

Jeden z největších turistických klenotů Jihoafrické republiky má vážný problém. Hrozí, že městu do 100 dnů dojde voda. Poslední dva roky tam lidé zažili rekordně nízké srážky a průměrná hladina vody v šesti největších přehradách, které zásobují město s 3,7 miliony obyvateli, klesla pod 30 procent a je na historickém minimu. Posledních deset procent vodních zásob je navíc nepoužitelných a hrozí tak reálné riziko, že kohoutky vyschnou ještě před začátkem období dešťů, které nastává v květnu a červnu.

I kdyby zásoba vody vydržela až do zimy, bude zapotřebí silných dešťů, aby bylo možné kritický úbytek vody zastavit. „Jsme v opravdové krizi,“ řekla starostka Patricia de Lille v rozhovoru pro televizi Bloomberg. „Lidé musí změnit způsob, jak věci dělají. Člověk může ušetřit vodu, jen když nějakou má,“ dodala.

Městská rada už nařídila, aby lidé spotřebu vody omezili. Zakazuje zavlažovat zahrady z hadice a plnit vodou bazény. Porušení nařízení pokutuje. Město taky snížilo tlak v potrubí a snaží se omezit úniky. Daná opatření pomohla a spotřeba se snížila na 751 milionů litrů za den z původních 1,1 miliardy litru za den ze stejného období minulého roku, stále to ale není dost.

Problémem je, že město nemá různé zdroje vody, 90 procent pochází z přehrad. Nedostatek se odráží na podobě celého města. Rostliny na zahradách a v parcích jsou zvadlé. Většina městských bazénů je zavřená. Výrobci zařízení, která dokáží zachytit odtokovou vodu z koupelen, mají velké zisky.

V ohrožení jsou ve velké míře farmáři. Mají sice přístup k podzemním zdrojům vody, jenže ta kvůli dlouhému suchu obsahuje hodně soli a to sazenicím nesvědčí. Vodu proto musí filtrovat, což zdražuje produkci. I když město toto období pravděpodobně nějak přečká, problém se tím neřeší.

  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1