Poslední komentář zavražděného novináře: Arabský svět nejvíc potřebuje svobodu slova | info.cz

Články odjinud

Poslední komentář zavražděného novináře: Arabský svět nejvíc potřebuje svobodu slova

Americký deník Washington Post dnes zveřejnil poslední komentář novináře pravděpodobně zavražděného na saúdském konzulátu v Istanbulu. Džamál Chášakdží v něm upozorňuje na nutnost zavedení svobody slova v celém arabském světě. Redakce Washinton Post uvedla, že komentář jí zaslal Chášakdžího překladatel den po jeho zmizení, do poslední chvíle doufal, že se z návštěvy vrátí živ a zdráv.

„Díval jsem se na přehled svobody ve světě, který připravuje organizace Freedom House, a uvědomil jsem si vážnou věc. V celém arabském světě je jen jedna země, která je klasifikována jako svobodná. Tou zemí je Tunisko. Jordánsko, Maroko a Kuvajt jsou na druhém místě a jsou klasifikovány jako částečně svobodné. Zbytek zemí v arabském světě je klasifikován jako nesvobodný,“ upozorňuje zavražděný saúdský novinář.

Podle Chášakdžího neexistuje naděje na změnu. Arabové, kteří ve jmenovaných zemích žijí, nejsou dostatečně informováni, nebo jsou dezinformováni. Představa, že všechno ovládá stát a je to normální je údajně součástí veřejné duše. „Arabský svět byl plný naděje během jara 2011. Očekávali, že se jim podaří vymanit z vlivu jejich vlád a neustálých zásahů a cenzury,“ píše kritik saúdského režimu a upozorňuje, že současná situace v arabském světě je horší než před Arabským jarem.

Chášakdží kritizuje i saúdský režim, kvůli čemuž byl velmi pravděpodobně zavražděn. Připomíná svého přítele, prominentního novináře, kterého justice poslala na pět let do vězení kvůli několika článkům. Podobně jako Saúdská Arábie se chová i Egypt, jehož vláda převzala totální kontrolu nad jedním z největších deníků za totálního nezájmu veřejnosti a mezinárodní komunity.

Podle novináře existuje jen několik skutečných oáz, které dál šíří odkaz Arabského jara. Jednou z takových je Katar, kde vláda podporuje zpravodajské pokrytí mezinárodních událostí. Chášakdží má na mysli státem financovanou televizi Al-Džazíra, která působí v několika zemích světa a zejména diktátoři jí na svém území vidí jen neradi. Je to i jeden z důvodů, za nějž si Katar vysloužil blokádu od svých sousedů. „Arabský svět nyní čelí vlastní verzi Železné opony. Neuvalil jí na něj ovšem nikdo zvenčí, ale uvalily jí na něj domácí síly, které touží po moci,“ dodává.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud