Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední rána pro Islámský stát? Iráčané zahájili finální útok na historické centrum Mosulu

Poslední rána pro Islámský stát? Iráčané zahájili finální útok na historické centrum Mosulu

Možná poslední chvíle existence v dosavadní podobě prožívá samozvaný Islámský stát. Irácká armáda za podpory mezinárodní koalice a spřízněných milicí spustila ofenzivu za osvobození centrální části Mosulu. Staré město této provinční metropole je přitom jednou z posledních bašt teroristické organizace a má pro ni symbolický význam. Spolu s tlakem, kterému IS čelí v sousední Sýrii a zatím nepotvrzenými zprávami o smrti jeho vůdce, je dost možné, že teroristickou organizaci čeká brzy zlomový moment.

Tažení za osvobození iráckého Mosulu je zase o krok blíž svému konci. Ve historickém centru města zůstává asi stovka radikálů a pod jejich nadvládou živoří sto tisíc lidí – bez vody a jídla a s vědomím, že jsou fakticky živými štíty. O aktuálních počtech informuje OSN. Už brzy by ale mohla irácká armáda i tuto část města osvobodit.

Na ofenzivě, kterou irácké jednotky zahájily, se podílejí řadoví vojáci, příslušníci speciálních jednotek i federální policie. Ze vzduchu je navíc podporuje mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. Pokud uspějí, mohou zasadit islamistům kritický úder.

Už v lednu osvobodili Iráčané východní část města. O tu západní usilují od února. Mosul je přitom poslední baštou takzvaného Islámského státu v Iráku a má mimořádný symbolický význam – právě ve zdejší Velké mešitě vůdce džihádistů Abú Bakr Bagdádí vyhlásil nechvalně známý chalífát. Zatímco před třemi lety kontrolovali jeho bojovníci zhruba třetinu země, nyní jim zbývá asi sedm procent území.

Podobně jsou na tom džihádisté pod vlajkou IS i v Sýrii, kde kurdské jednotky obléhají město Rakka, druhou baštu organizace. Také tam se mohou vojáci spolehnout na podporu USA. Podle agentury Reuters se dostali až k hradbám historického jádra Rakky.

Do toho navíc přicházejí zprávy o možné smrti šéfa IS Bagdádího. Jeho zabití oznámilo v pátek ruské ministerstvo obrany. Zároveň ale připustilo, že informaci teprve ověřuje. Že zpráva není stoprocentně potvrzená uvedl i ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ačkoli to vypadá, že dny Islámského státu jsou sečteny, zasadit finální úder ještě chvíli potrvá. Boje v centru Mosulu budou složité a očekávají se dramatické bitvy o každý dům. Náročná bude také obnova města. Obyvatelé, kteří z něj nedávno utekli, popsali, že v něm panují zoufalé podmínky a infrastruktura je zničená.

Odborníci se navíc shodují, že pád Islámského státu v současné podobě neznamená konec teroristů. Ti se nejspíš jen přeskupí a rozutečou.