Články odjinud

Poslední reportáž před smrtí: Server zveřejnil, co zavražděný novinář zjistil o mafii a vládě

Poslední reportáž před smrtí: Server zveřejnil, co zavražděný novinář zjistil o mafii a vládě

Server Aktuality.sk zveřenil krátce po půlnoci na svých stránkách poslední reportáž zavražděného novináře Jána Kuciaka. Kuciak v ní mapuje aktivity italské mafie 'Ndrangheta, jejíž vliv sahá až ke slovenskému premiérovi Robertu Ficovi. 

V obsáhlé reportáži, kterou už ale nestihl dokončit, novinář rozplétá spletitý příběh italské mafie na Slovensku. Popisuje, jak se lidé napojení na nejsilnější italskou mafii dostali do země pod Tatrami, začali tu podnikat, pobírat dotace a budovat vztahy s vlivnými postavami slovenské politiky.

Klíčovou postavou je italský podnikatel Antonio Vadala, který má dle Kuciakova zjištění vazby jak na asistentku slovenského premiéra Roberta Fica Máriu Troškovou, tak na bývalého poslance Ficovy strany Směr-sociální demokracie a nynějšího tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaňa. 

Vadala v roce 2003 stanul v Itálii před soudem v souvislosti s ukrýváním člena mafie, pro nedostatek důkazů byl ale zproštěn viny. Podle Kuciaka se podnikatel i jeho italští známí dostali do konfliktu se zákonem i na Slovensku. Kuciak zmiňuje podezření z vydírání a daňových podvodů. Potrestáni ale zatím nebyli. 

Kuciak vystopoval, že na Vadalu jsou vedle Troškové a Jasaňa napojení i další lidé kolem Ficovy strany. Například dlouholetá ekonomka Vadalových firem Monika Čorejová kandidovala za Směr v komunálních volbách.

Novinář také napsal, že na východním Slovensku podnikají včetně klanu Vadaly i další zástupci několika rodin z prostředí italské Kalábrie. Spojují je aktivity v zemědělství. Dle Kuciaka obhospodařují stovky až tisíce hektarů půdy, na které pobírají miliony eur na dotacích. Vlastní několik desítek firem a jejich majetek se údajně pohybuje v desítkách milionů eur.

V poslední části reportáže Kuciak spekuluje o praní špinavých peněz. Zároveň ale dodává, že zatím neexistuje důkaz, že by se někdo ze zmiňovaných mafiánů dopouštěl takového činu i na Slovensku. Otazník dle něho visí i nad obviněním příbuzných Vadaly z pašování kokainu pro 'Ndranghetu.

Dopsat reportáž už Kuciak nestihl. V neděli ho našli s kulkou v hrudi v jeho domě, kde neznámý pachatel zastřelil i jeho přítelkyni. 

Další informace o vraždě novináře si můžete přečíst zde>>>

 

Články odjinud