Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední reportáž před smrtí: Server zveřejnil, co zavražděný novinář zjistil o mafii a vládě

Poslední reportáž před smrtí: Server zveřejnil, co zavražděný novinář zjistil o mafii a vládě

Server Aktuality.sk zveřenil krátce po půlnoci na svých stránkách poslední reportáž zavražděného novináře Jána Kuciaka. Kuciak v ní mapuje aktivity italské mafie 'Ndrangheta, jejíž vliv sahá až ke slovenskému premiérovi Robertu Ficovi. 

V obsáhlé reportáži, kterou už ale nestihl dokončit, novinář rozplétá spletitý příběh italské mafie na Slovensku. Popisuje, jak se lidé napojení na nejsilnější italskou mafii dostali do země pod Tatrami, začali tu podnikat, pobírat dotace a budovat vztahy s vlivnými postavami slovenské politiky.

Klíčovou postavou je italský podnikatel Antonio Vadala, který má dle Kuciakova zjištění vazby jak na asistentku slovenského premiéra Roberta Fica Máriu Troškovou, tak na bývalého poslance Ficovy strany Směr-sociální demokracie a nynějšího tajemníka bezpečnostní rady státu Viliama Jasaňa. 

Vadala v roce 2003 stanul v Itálii před soudem v souvislosti s ukrýváním člena mafie, pro nedostatek důkazů byl ale zproštěn viny. Podle Kuciaka se podnikatel i jeho italští známí dostali do konfliktu se zákonem i na Slovensku. Kuciak zmiňuje podezření z vydírání a daňových podvodů. Potrestáni ale zatím nebyli. 

Kuciak vystopoval, že na Vadalu jsou vedle Troškové a Jasaňa napojení i další lidé kolem Ficovy strany. Například dlouholetá ekonomka Vadalových firem Monika Čorejová kandidovala za Směr v komunálních volbách.

Novinář také napsal, že na východním Slovensku podnikají včetně klanu Vadaly i další zástupci několika rodin z prostředí italské Kalábrie. Spojují je aktivity v zemědělství. Dle Kuciaka obhospodařují stovky až tisíce hektarů půdy, na které pobírají miliony eur na dotacích. Vlastní několik desítek firem a jejich majetek se údajně pohybuje v desítkách milionů eur.

V poslední části reportáže Kuciak spekuluje o praní špinavých peněz. Zároveň ale dodává, že zatím neexistuje důkaz, že by se někdo ze zmiňovaných mafiánů dopouštěl takového činu i na Slovensku. Otazník dle něho visí i nad obviněním příbuzných Vadaly z pašování kokainu pro 'Ndranghetu.

Dopsat reportáž už Kuciak nestihl. V neděli ho našli s kulkou v hrudi v jeho domě, kde neznámý pachatel zastřelil i jeho přítelkyni. 

Další informace o vraždě novináře si můžete přečíst zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1