Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední teror Čechy od dovolené v Egyptě neodradil. Zrušení zájezdu zvažují jen někteří

Poslední teror Čechy od dovolené v Egyptě neodradil. Zrušení zájezdu zvažují jen někteří

Páteční útok v egyptské Hurgadě, za který zaplatily životem dvě Němky a jedna Češka utrpěla řezná zranění, vede Čechy ke zvažování storna zakoupených zájezdů do letovisek tohoto severoafrického státu. Pro server INFO.CZ to řekl Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří České republiky s tím, že lidé nyní cestovním kancelářím mnohem více volají a o situaci na místě se podrobně informují. 

„Podle mých informací jednotlivci rušení zájezdů zvažují, nicméně žádná masivní vlna stornování zájezdů do Egypta neprobíhá. Sám ani nevím o nikom, kdo by zájezd zrušil, ale cestovní kanceláře mě informovaly, že o tom několik lidí uvažuje," tvrdí pro INFO.CZ Papež. „Lidé však zatím celou událost berou spíše pragmaticky, podle některých z nich naopak tento útok přispěje k většímu bezpečí,“ dodal Papež.

V pátek útočník napojený na Islámský stát nožem v egyptském letovisku Hurgada pobodal šest osob, z nichž dvě Němky zraněním podlehly. Kromě nich byla zraněna i Češka a dvě Arménky, národnost poslední raněné ženy je nejasná. Útočník, který byl zadržen, byl identifikován jako osmadvacetiletý Abdar Rahmán Šams Dín z provincie Kafr aš-Šajch v deltě Nilu. Podle egyptského ministerstva vnitra se dostal na soukromou pláž hotelu v Hurgadě, kde spáchal svůj zločin, přeplaváním ze sousední veřejné pláže. Jednal na pokyn Islámského státu, se kterým byl v kontaktu.

„Postup klientů je nyní standardní, je stejný, jako po jakémkoliv jiném teroristickém útoku,“ říká Papež. „Lidé se mnohem více ptají, jak současná situace vypadá a jestli je bezpečná, zajímá je, co dělat, pokud se něco takového stane případně jim,“ dodává.

To potvrzují i samotné cestovní kanceláře, které server INFO.CZ oslovil. „Byly to jednotky lidí, které se na situaci v Egyptě informovaly, žádných storn si zatím nejsem vědomí,“ uvádí tiskový mluvčí kanceláře Fischer Jan Bezděk. A podobná situace panuje i u konkurenční kanceláře Blue Style. „Žádní klienti u nás své zájezdy neruší. Kolem jedné hodiny v noci odlétalo další letadlo s klienty do Hurgady a všechno bylo naprosto standardní,“ říká pro INFO.CZ mluvčí kanceláře Blue Style Václav Nekvapil.

Je však otázka, zda se pokles zájmu o egyptská letoviska neprojeví se zpožděním. Turismus v Egyptě se po teroristických útocích z roku 2015 teprve začal znovu stavět na nohy. Papež to však nepředpokládá.

„Veškeré zájezdy do Egypta jsou na červenec a srpen, částečně i na říjen, vyprodané, takže to teoreticky může mít vliv jen na část zájezdů kategorie last minute."

Do roku 2011 do Egypta ročně přijíždělo téměř 15 milionů turistů, loni jich bylo jen 5.3 milionu.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1