Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Posmrtná milost. Británie se zpětně omluví tisícům odsouzených homosexuálů

Posmrtná milost. Británie se zpětně omluví tisícům odsouzených homosexuálů

Homosexualita byla v Anglii a Walesu trestným činem až do roku 1967. Tisíce mužů, kteří byli v minulosti odsouzeni za vztahy s lidmi stejného pohlaví, budou nyní omilostněni. V Británii prošel zákon, který má sloužit jako omluva gayům a bisexuálům kriminalizovaným za svoji sexuální orientaci.

„Zákon Alana Turinga“ je pojmenovaný po jednom z význačných kryptoanalytiků a matematiků, který se podílel na rozšifrování nacistického šifrovacího stroje Enigma. Prosadit se ho podařilo po desetiletích tlaku a kampaní LGBT komunity. Sám Turning dostal milost od královny Alžběty v roce 2013.

Zelenou dostal symbolický zákon už loni, nyní se dočkal královského souhlasu. „Nikdy nemůžeme vrátit bolest, která byla způsobena, ale my jsme se omluvili a podnikáme kroky, abychom napravili tyto křivdy“ prohlásil britský ministr spravedlnosti Sam Gyimah.

Zločin flirtu

„Další důležitý milník rovnosti byl zajištěn zákonem,“ pochvaluje si charitativní organizace Stonewall. „Gayové a bisexuální muži bývali odsouzeni za líbání, držení za ruce nebo jen svádění jiných mužů. Nyní budou tyto ‚zločiny‘ smazány z jejich záznamů,“ dodali zástupci organizace. „Čím více rovnosti je zakotveno do našich zákonů, tím silnější naše rovnost bude, a tím silnější budeme i my jako komunita,“ prohlásili zástupci britských homosexuálů.

„Toto je významný den pro tisíce rodin napříč Británií, které v této problematice bojovaly celá desetiletí. Je úžasné, že jsme byli schopni navázat na milost udělenou Alanu Turingovi a rozšířit ji i na další tisíce nespravedlivě odsouzené za sexuální trestné činy, které by dnes za zločiny považovány nebyly,“ komentoval prosazení zákona jeho autor John Sharkey z liberálních demokratů.

Alana Turinga označil Winston Churchill jako muže, který nese největší zásluhy na vítězství spojenců ve druhé světové válce. Říká se totiž, že jeho zásluhou na prolomení kódu německého šifrovacího stroje Enigma se válka zkrátila až o čtyři roky. Pár let po válce geniálního matematika ovšem policie obvinila z homosexuality a hrubých obscénností. Musel proto podstoupit chemickou kastraci ženskými pohlavními hormony. Dva roky na to si Turing vzal život. Podle odhadů si stejný rozsudek vyslechlo skoro 50 tisíc jeho krajanů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744