Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Postaví se Trumpovi černoška? Primárky napověděly, jak vypadá ideální kandidát prezidentových odpůrců

Postaví se Trumpovi černoška? Primárky napověděly, jak vypadá ideální kandidát prezidentových odpůrců

Primárky před americkými listopadovými volbami do Kongresu skončily. Mimo jiné napověděly, jak by mohl vypadat budoucí demokratický vyzyvatel Donalda Trumpa v boji o prezidentské křeslo. Je přitom reálné, že se liberálové rozhodnou poslat do bitvy o Bílý dům znovu ženu.

Několikaměsíční vřava uvnitř partají skončila. USA si minulý týden odbyly poslední sérii primárních voleb, z nichž vzešli kandidáti do Sněmovny reprezentantů, Senátu či na guvernérské pozice. Zatímco v samotném listopadovém klání bude zajímavé sledovat, jak se povede republikánům, kteří obhajují většinu v obou komorách Kongresu, primárky napověděly více o demokratech.

Ty v následujících dvou letech čeká tvrdá selekce, která vyvrcholí na jaře 2020, kdy si strana zvolí svého kandidáta na prezidentskou funkci. Právě letošní primárky odhalily mnohé o náladách liberálních a levicových voličů.

Ideální Trumpův kandidát podle demokratů? Liberální zástupkyně minorit

Z hlasování se dají vyčíst tři závěry. Mezi demokraty se daří ženám. Těch letos postoupilo do všeobecných voleb vůbec nejvíce v historii – celkem 256. Z toho 197 se zadařilo právě na straně demokratů. Druhým důležitým znakem, který pomáhal uspět, je silný příklon k liberalismu a socialistickému programu. S tím se překvapivě zadařilo například Alexandře Ocasio Cortézové, která nečekaně vyhrála primárky v jednom z newyorských okrsků a má namířeno do Sněmovny reprezentantů. Ocasio Cortézová nebo například kandidát na guvernéra Floridy Andrew Gillum navíc symbolizují třetí důležitý poznatek. U demokratů bodují zástupci menšin.

Samozřejmě, není jasné, že demokratickým kandidátem ve volbách bude za dva roky liberální Afroameričanka či Hispánka. Ale pravděpodobnost, že se tak stane, je v tuto chvíli vysoká. To snižuje například šance úspěšného newyorského guvernéra Andrewa Cuoma, který chvíli s možností ucházet se o nejvyšší federální úřad koketoval a během nynější kampaně se proti Trumpovi silně vymezoval. „Kandiduji na guvernéra, ne na prezidenta,“ pravil v srpnu Cuomo s tím, že jedině smrt může ovlivnit jeho rozhodnutí setrvat i následující čtyři roky ve funkci šéfa státu New York.

Cuomo má třetí funkční období v úřadu prakticky jisté. Je oblíbený a stát New York má v posledních letech tendence volit demokraty. Poslední republikánský guvernér George Pataki skončil ve funkci v roce 2006, po něm následovali už jen demokraté. A vzhledem ke Cuomově popularitě se série ještě prodlouží.

Cuomo sice vyhrál i v demokratických primárkách, jenže přesvědčovat musel jen voliče ve svém státě, kde si udělal jméno. Navíc proti němu stála politicky nezkušená herečka Cynthie Nixonová. Dá se očekávat, že takovou výhodu by v boji o prezidentskou nominaci neměl. Z výše zmíněných předpokladů by navíc splňoval jen liberalismus. A ani ten by nebyl bezbřehý, Cuomo na státní úrovni rád spolupracuje s republikány.

Bidenovy šance snižuje, že je starým bílým mužem s vazbami na establishment

Favority je tedy potřeba hledat jinde. Například televizní stanice CNN, která pravidelně sestavuje žebříčky možných Trumpových vyzyvatelů, vidí jako největší favoritku senátorku Elisabeth Warrenovou. „Je v progresivním křídle strany, které se posouvá doleva. Bojuje s korupcí i s establishmentem v éře, kdy korupce je vnímána jako jeden z největších problémů země,“ odůvodňuje CNN, která dodává, že Warrenová může těžit právě z toho, že je žena.

Na druhé místo stanice umístila Kamalu Harrisovou. Ta na rozdíl od Warrenové splňuje všechny tři výše zmíněné charakteristiky. Harrisová zastává liberální názory, snaží se zviditelňovat během senátního rozhodování o nominaci Bretta Kavanaugha na post soudce Nejvyššího soudu (což je řadou demokratů vnímáno jako klíčová bitva o další osud země) a je také první černošskou senátorkou z Kalifornie. Warrenová má nad ní však velkou výhodu v tom, že dokáže sjednocovat jednotlivé frakce uvnitř demokratů.

Trojici favoritů uzavírá někdejší viceprezident z éry Baracka Obamy Joe Biden. Ten je sice zdaleka nejzvučnějším jménem, ale zároveň jej v současné situaci brzdí hned několik věcí. Ve zkratce řečeno, je starým bílým mužem s vazbami na stranický establishment. To pro mladší, liberální voliče s čím dál větší slabostí pro minority nepůsobí příliš atraktivně. Bílí muži tvoří méně než polovinu demokratických kandidátů v listopadových volbách.

Do začátku prezidentských primárek ale zbývá ještě více než rok a promluvit do nich může ještě řada okolností. Například zvažovaná kandidatura někdejšího starosty New Yorku a mediálního magnáta Michaela Bloomberga. Ani ten ale příliš nezapadá do současného profilu ideálního demokratického kandidáta.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1