Několikaměsíční vřava uvnitř partají skončila. USA si minulý týden odbyly poslední sérii primárních voleb, z nichž vzešli kandidáti do Sněmovny reprezentantů, Senátu či na guvernérské pozice. Zatímco v samotném listopadovém klání bude zajímavé sledovat, jak se povede republikánům, kteří obhajují většinu v obou komorách Kongresu, primárky napověděly více o demokratech.
Ty v následujících dvou letech čeká tvrdá selekce, která vyvrcholí na jaře 2020, kdy si strana zvolí svého kandidáta na prezidentskou funkci. Právě letošní primárky odhalily mnohé o náladách liberálních a levicových voličů.
Ideální Trumpův kandidát podle demokratů? Liberální zástupkyně minorit
Z hlasování se dají vyčíst tři závěry. Mezi demokraty se daří ženám. Těch letos postoupilo do všeobecných voleb vůbec nejvíce v historii – celkem 256. Z toho 197 se zadařilo právě na straně demokratů. Druhým důležitým znakem, který pomáhal uspět, je silný příklon k liberalismu a socialistickému programu. S tím se překvapivě zadařilo například Alexandře Ocasio Cortézové, která nečekaně vyhrála primárky v jednom z newyorských okrsků a má namířeno do Sněmovny reprezentantů. Ocasio Cortézová nebo například kandidát na guvernéra Floridy Andrew Gillum navíc symbolizují třetí důležitý poznatek. U demokratů bodují zástupci menšin.
Samozřejmě, není jasné, že demokratickým kandidátem ve volbách bude za dva roky liberální Afroameričanka či Hispánka. Ale pravděpodobnost, že se tak stane, je v tuto chvíli vysoká. To snižuje například šance úspěšného newyorského guvernéra Andrewa Cuoma, který chvíli s možností ucházet se o nejvyšší federální úřad koketoval a během nynější kampaně se proti Trumpovi silně vymezoval. „Kandiduji na guvernéra, ne na prezidenta,“ pravil v srpnu Cuomo s tím, že jedině smrt může ovlivnit jeho rozhodnutí setrvat i následující čtyři roky ve funkci šéfa státu New York.
Cuomo má třetí funkční období v úřadu prakticky jisté. Je oblíbený a stát New York má v posledních letech tendence volit demokraty. Poslední republikánský guvernér George Pataki skončil ve funkci v roce 2006, po něm následovali už jen demokraté. A vzhledem ke Cuomově popularitě se série ještě prodlouží.
Cuomo sice vyhrál i v demokratických primárkách, jenže přesvědčovat musel jen voliče ve svém státě, kde si udělal jméno. Navíc proti němu stála politicky nezkušená herečka Cynthie Nixonová. Dá se očekávat, že takovou výhodu by v boji o prezidentskou nominaci neměl. Z výše zmíněných předpokladů by navíc splňoval jen liberalismus. A ani ten by nebyl bezbřehý, Cuomo na státní úrovni rád spolupracuje s republikány.
Bidenovy šance snižuje, že je starým bílým mužem s vazbami na establishment
Favority je tedy potřeba hledat jinde. Například televizní stanice CNN, která pravidelně sestavuje žebříčky možných Trumpových vyzyvatelů, vidí jako největší favoritku senátorku Elisabeth Warrenovou. „Je v progresivním křídle strany, které se posouvá doleva. Bojuje s korupcí i s establishmentem v éře, kdy korupce je vnímána jako jeden z největších problémů země,“ odůvodňuje CNN, která dodává, že Warrenová může těžit právě z toho, že je žena.
Na druhé místo stanice umístila Kamalu Harrisovou. Ta na rozdíl od Warrenové splňuje všechny tři výše zmíněné charakteristiky. Harrisová zastává liberální názory, snaží se zviditelňovat během senátního rozhodování o nominaci Bretta Kavanaugha na post soudce Nejvyššího soudu (což je řadou demokratů vnímáno jako klíčová bitva o další osud země) a je také první černošskou senátorkou z Kalifornie. Warrenová má nad ní však velkou výhodu v tom, že dokáže sjednocovat jednotlivé frakce uvnitř demokratů.
Trojici favoritů uzavírá někdejší viceprezident z éry Baracka Obamy Joe Biden. Ten je sice zdaleka nejzvučnějším jménem, ale zároveň jej v současné situaci brzdí hned několik věcí. Ve zkratce řečeno, je starým bílým mužem s vazbami na stranický establishment. To pro mladší, liberální voliče s čím dál větší slabostí pro minority nepůsobí příliš atraktivně. Bílí muži tvoří méně než polovinu demokratických kandidátů v listopadových volbách.
Do začátku prezidentských primárek ale zbývá ještě více než rok a promluvit do nich může ještě řada okolností. Například zvažovaná kandidatura někdejšího starosty New Yorku a mediálního magnáta Michaela Bloomberga. Ani ten ale příliš nezapadá do současného profilu ideálního demokratického kandidáta.