Postaví se Trumpovi černoška? Primárky napověděly, jak vypadá ideální kandidát prezidentových odpůrců | info.cz

Články odjinud

Postaví se Trumpovi černoška? Primárky napověděly, jak vypadá ideální kandidát prezidentových odpůrců

Primárky před americkými listopadovými volbami do Kongresu skončily. Mimo jiné napověděly, jak by mohl vypadat budoucí demokratický vyzyvatel Donalda Trumpa v boji o prezidentské křeslo. Je přitom reálné, že se liberálové rozhodnou poslat do bitvy o Bílý dům znovu ženu.

Několikaměsíční vřava uvnitř partají skončila. USA si minulý týden odbyly poslední sérii primárních voleb, z nichž vzešli kandidáti do Sněmovny reprezentantů, Senátu či na guvernérské pozice. Zatímco v samotném listopadovém klání bude zajímavé sledovat, jak se povede republikánům, kteří obhajují většinu v obou komorách Kongresu, primárky napověděly více o demokratech.

Ty v následujících dvou letech čeká tvrdá selekce, která vyvrcholí na jaře 2020, kdy si strana zvolí svého kandidáta na prezidentskou funkci. Právě letošní primárky odhalily mnohé o náladách liberálních a levicových voličů.

Ideální Trumpův kandidát podle demokratů? Liberální zástupkyně minorit

Z hlasování se dají vyčíst tři závěry. Mezi demokraty se daří ženám. Těch letos postoupilo do všeobecných voleb vůbec nejvíce v historii – celkem 256. Z toho 197 se zadařilo právě na straně demokratů. Druhým důležitým znakem, který pomáhal uspět, je silný příklon k liberalismu a socialistickému programu. S tím se překvapivě zadařilo například Alexandře Ocasio Cortézové, která nečekaně vyhrála primárky v jednom z newyorských okrsků a má namířeno do Sněmovny reprezentantů. Ocasio Cortézová nebo například kandidát na guvernéra Floridy Andrew Gillum navíc symbolizují třetí důležitý poznatek. U demokratů bodují zástupci menšin.

Samozřejmě, není jasné, že demokratickým kandidátem ve volbách bude za dva roky liberální Afroameričanka či Hispánka. Ale pravděpodobnost, že se tak stane, je v tuto chvíli vysoká. To snižuje například šance úspěšného newyorského guvernéra Andrewa Cuoma, který chvíli s možností ucházet se o nejvyšší federální úřad koketoval a během nynější kampaně se proti Trumpovi silně vymezoval. „Kandiduji na guvernéra, ne na prezidenta,“ pravil v srpnu Cuomo s tím, že jedině smrt může ovlivnit jeho rozhodnutí setrvat i následující čtyři roky ve funkci šéfa státu New York.

Cuomo má třetí funkční období v úřadu prakticky jisté. Je oblíbený a stát New York má v posledních letech tendence volit demokraty. Poslední republikánský guvernér George Pataki skončil ve funkci v roce 2006, po něm následovali už jen demokraté. A vzhledem ke Cuomově popularitě se série ještě prodlouží.

Cuomo sice vyhrál i v demokratických primárkách, jenže přesvědčovat musel jen voliče ve svém státě, kde si udělal jméno. Navíc proti němu stála politicky nezkušená herečka Cynthie Nixonová. Dá se očekávat, že takovou výhodu by v boji o prezidentskou nominaci neměl. Z výše zmíněných předpokladů by navíc splňoval jen liberalismus. A ani ten by nebyl bezbřehý, Cuomo na státní úrovni rád spolupracuje s republikány.

Bidenovy šance snižuje, že je starým bílým mužem s vazbami na establishment

Favority je tedy potřeba hledat jinde. Například televizní stanice CNN, která pravidelně sestavuje žebříčky možných Trumpových vyzyvatelů, vidí jako největší favoritku senátorku Elisabeth Warrenovou. „Je v progresivním křídle strany, které se posouvá doleva. Bojuje s korupcí i s establishmentem v éře, kdy korupce je vnímána jako jeden z největších problémů země,“ odůvodňuje CNN, která dodává, že Warrenová může těžit právě z toho, že je žena.

Na druhé místo stanice umístila Kamalu Harrisovou. Ta na rozdíl od Warrenové splňuje všechny tři výše zmíněné charakteristiky. Harrisová zastává liberální názory, snaží se zviditelňovat během senátního rozhodování o nominaci Bretta Kavanaugha na post soudce Nejvyššího soudu (což je řadou demokratů vnímáno jako klíčová bitva o další osud země) a je také první černošskou senátorkou z Kalifornie. Warrenová má nad ní však velkou výhodu v tom, že dokáže sjednocovat jednotlivé frakce uvnitř demokratů.

Trojici favoritů uzavírá někdejší viceprezident z éry Baracka Obamy Joe Biden. Ten je sice zdaleka nejzvučnějším jménem, ale zároveň jej v současné situaci brzdí hned několik věcí. Ve zkratce řečeno, je starým bílým mužem s vazbami na stranický establishment. To pro mladší, liberální voliče s čím dál větší slabostí pro minority nepůsobí příliš atraktivně. Bílí muži tvoří méně než polovinu demokratických kandidátů v listopadových volbách.

Do začátku prezidentských primárek ale zbývá ještě více než rok a promluvit do nich může ještě řada okolností. Například zvažovaná kandidatura někdejšího starosty New Yorku a mediálního magnáta Michaela Bloomberga. Ani ten ale příliš nezapadá do současného profilu ideálního demokratického kandidáta.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud