Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Postřelený kongresman je stále v kritickém stavu. Prodělal už třetí operaci

Postřelený kongresman je stále v kritickém stavu. Prodělal už třetí operaci

Republikánský poslanec amerického Kongresu Steve Scalise, postřelený ve středu na předměstí Washingtonu, prodělal třetí operaci a jeho stav zůstává kritický. S odkazem na nemocniční zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Scalise utrpěl průstřel boku, má polámané kosti, vnitřní zranění a ztratil hodně krve.

„Zůstává v kritickém stavu, který ale za posledních 24 hodin doznal určitá zlepšení,“ uvedla v prohlášení nemocnice. „Kongresman bude potřebovat další operace a v nemocnici jistou dobu zůstane,“ dodala.

Poslance a tři další osoby postřelil šestašedesátiletý levicový aktivista James Hodgkinson z předměstí St. Louis na baseballovém hřišti. Republikánští poslanci tam právě trénovali na charitativní zápas s demokraty plánovaný na čtvrtek.

Utkání se nakonec uskutečnilo podle plánu. Prezident Donald Trump jeho účastníkům zaslal videoposelství, v němž zdůraznil jednotu národa. „Jsme tady, abychom sloužili národu, který milujeme, a lidem, kteří jsou zde doma,“ zdůraznil prezident, který se utkání z bezpečnostních důvodů nezúčastnil.

Zápasu, který letos vyhráli demokraté, čímž celkovou bilanci od roku 1909 posunuli ve svůj prospěch na 40 vítězství a 39 proher, byl přítomen i kongresový policista David Bailey. Ten je považován za hrdinu, protože se při útoku střelci postavil. Bailey, který utrpěl blíže neupřesněné nestřelné zranění, přišel o berlích na hřiště, aby provedl slavnostní nadhoz.

Útočník podle policie střílel pistolí a útočnou puškou, které držel podle všeho legálně. Z Hodgkinsonova automobilu policie odvezla mobilní telefon, počítač a fotoaparát, které nyní zkoumá. Incident oživil otázky kolem zajištění bezpečnosti zákonodárců, obnovil debaty o držení zbraní a znovu upozornil na silnou polarizaci americké politiky.

Někteří republikánští poslanci se domnívají, že spoluodpovědnost za střelbu mají ostrá politická vyjádření demokratů. Hodgkinson byl stoupencem demokratického kandidáta na prezidentský úřad Bernieho Sanderse a na sociálních sítích se netajil nenávistí vůči republikánům.

Za pobuřující a nepřijatelné označila podobné vývody demokratická poslankyně Nancy Pelosiová. „Máte prezidenta, který prohlašuje, že by mohl na Páté avenue kohokoli zastřelit, a nikdo by si toho nevšiml,“ vzkázala republikánům.