Postřelený kongresman je stále v kritickém stavu. Prodělal už třetí operaci | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Postřelený kongresman je stále v kritickém stavu. Prodělal už třetí operaci

Postřelený kongresman je stále v kritickém stavu. Prodělal už třetí operaci

Republikánský poslanec amerického Kongresu Steve Scalise, postřelený ve středu na předměstí Washingtonu, prodělal třetí operaci a jeho stav zůstává kritický. S odkazem na nemocniční zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Scalise utrpěl průstřel boku, má polámané kosti, vnitřní zranění a ztratil hodně krve.

„Zůstává v kritickém stavu, který ale za posledních 24 hodin doznal určitá zlepšení,“ uvedla v prohlášení nemocnice. „Kongresman bude potřebovat další operace a v nemocnici jistou dobu zůstane,“ dodala.

Poslance a tři další osoby postřelil šestašedesátiletý levicový aktivista James Hodgkinson z předměstí St. Louis na baseballovém hřišti. Republikánští poslanci tam právě trénovali na charitativní zápas s demokraty plánovaný na čtvrtek.

Utkání se nakonec uskutečnilo podle plánu. Prezident Donald Trump jeho účastníkům zaslal videoposelství, v němž zdůraznil jednotu národa. „Jsme tady, abychom sloužili národu, který milujeme, a lidem, kteří jsou zde doma,“ zdůraznil prezident, který se utkání z bezpečnostních důvodů nezúčastnil.

Zápasu, který letos vyhráli demokraté, čímž celkovou bilanci od roku 1909 posunuli ve svůj prospěch na 40 vítězství a 39 proher, byl přítomen i kongresový policista David Bailey. Ten je považován za hrdinu, protože se při útoku střelci postavil. Bailey, který utrpěl blíže neupřesněné nestřelné zranění, přišel o berlích na hřiště, aby provedl slavnostní nadhoz.

Útočník podle policie střílel pistolí a útočnou puškou, které držel podle všeho legálně. Z Hodgkinsonova automobilu policie odvezla mobilní telefon, počítač a fotoaparát, které nyní zkoumá. Incident oživil otázky kolem zajištění bezpečnosti zákonodárců, obnovil debaty o držení zbraní a znovu upozornil na silnou polarizaci americké politiky.

Někteří republikánští poslanci se domnívají, že spoluodpovědnost za střelbu mají ostrá politická vyjádření demokratů. Hodgkinson byl stoupencem demokratického kandidáta na prezidentský úřad Bernieho Sanderse a na sociálních sítích se netajil nenávistí vůči republikánům.

Za pobuřující a nepřijatelné označila podobné vývody demokratická poslankyně Nancy Pelosiová. „Máte prezidenta, který prohlašuje, že by mohl na Páté avenue kohokoli zastřelit, a nikdo by si toho nevšiml,“ vzkázala republikánům.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.