Postup v Sýrii? Nenecháme se omezovat, ale nechceme provokovat Rusy, tvrdí Izrael | info.cz

Články odjinud

Postup v Sýrii? Nenecháme se omezovat, ale nechceme provokovat Rusy, tvrdí Izrael

Izrael se, pokud jde o Sýrii, nenechá ve svých krocích omezovat ani Ruskem, ani jakoukoli jinou zemí. Prohlásil to dnes izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman. Prohlášení přišlo jen pár dní po náletu na syrskou leteckou základnu, který je připisován Izraeli a při němž zahynulo i sedm členů íránského personálu. Židovský stát útok oficiálně nepotvrdil, ani nepopřel, ale netají se tím, že si nepřeje, aby v blízkosti jeho území operovala íránská armáda.

"Budeme jednat naprosto svobodně. Pokud jde o obranu našich bezpečnostních zájmů, nenecháme se ničím omezovat," uvedl izraelský ministr. "Ale nechceme Rusy provokovat," řekl s tím, že s Moskvou komunikují na úrovni vyšších důstojníků. "Rusové nás chápou a fakt je ten, že již dlouhá léta se nám daří vyhnout se v Sýrii jakýmkoli třenicím s nimi," dodal Lieberman.

Ministr ve svém prohlášení opět obvinil hlavního izraelského nepřítele Írán z toho, že se snaží "vojensky opevňovat" v sousední Sýrii a ohrožuje židovský stát. "Nebudeme tolerovat přítomnost íránských vojenských sil v Sýrii... ani rozmístění sofistikovaných zbraní," dodal.

Při raketovém útoku na vojenskou leteckou základnu v syrské provincii Homs zemřelo 9. dubna 14 lidí. Podle ruských zdrojů úder provedla dvě izraelská letadla, která startovala z Libanonu. Na syrskou základnu, označovanou jako T-4, letadla podle Moskvy vystřelila osm raket, z toho pět zneškodnila syrská protivzdušná obrana. Ruský prezident Vladimir Putin následně telefonicky hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a vyzval ho, aby Izrael nečinil žádné kroky, které by mohly dále destabilizovat situaci v Sýrii.

Základna T-4 je důležitý opěrný bod syrské armády a jejích spojenců, kteří mají úzké vazby na Írán. Izrael obviňuje Damašek z toho, že umožňuje Teheránu z této základny dodávat zbraně svému spojenci, libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud