Postup v Sýrii? Nenecháme se omezovat, ale nechceme provokovat Rusy, tvrdí Izrael | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Postup v Sýrii? Nenecháme se omezovat, ale nechceme provokovat Rusy, tvrdí Izrael

Postup v Sýrii? Nenecháme se omezovat, ale nechceme provokovat Rusy, tvrdí Izrael

Izrael se, pokud jde o Sýrii, nenechá ve svých krocích omezovat ani Ruskem, ani jakoukoli jinou zemí. Prohlásil to dnes izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman. Prohlášení přišlo jen pár dní po náletu na syrskou leteckou základnu, který je připisován Izraeli a při němž zahynulo i sedm členů íránského personálu. Židovský stát útok oficiálně nepotvrdil, ani nepopřel, ale netají se tím, že si nepřeje, aby v blízkosti jeho území operovala íránská armáda.

"Budeme jednat naprosto svobodně. Pokud jde o obranu našich bezpečnostních zájmů, nenecháme se ničím omezovat," uvedl izraelský ministr. "Ale nechceme Rusy provokovat," řekl s tím, že s Moskvou komunikují na úrovni vyšších důstojníků. "Rusové nás chápou a fakt je ten, že již dlouhá léta se nám daří vyhnout se v Sýrii jakýmkoli třenicím s nimi," dodal Lieberman.

Ministr ve svém prohlášení opět obvinil hlavního izraelského nepřítele Írán z toho, že se snaží "vojensky opevňovat" v sousední Sýrii a ohrožuje židovský stát. "Nebudeme tolerovat přítomnost íránských vojenských sil v Sýrii... ani rozmístění sofistikovaných zbraní," dodal.

Při raketovém útoku na vojenskou leteckou základnu v syrské provincii Homs zemřelo 9. dubna 14 lidí. Podle ruských zdrojů úder provedla dvě izraelská letadla, která startovala z Libanonu. Na syrskou základnu, označovanou jako T-4, letadla podle Moskvy vystřelila osm raket, z toho pět zneškodnila syrská protivzdušná obrana. Ruský prezident Vladimir Putin následně telefonicky hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a vyzval ho, aby Izrael nečinil žádné kroky, které by mohly dále destabilizovat situaci v Sýrii.

Základna T-4 je důležitý opěrný bod syrské armády a jejích spojenců, kteří mají úzké vazby na Írán. Izrael obviňuje Damašek z toho, že umožňuje Teheránu z této základny dodávat zbraně svému spojenci, libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.