Potíže ruského vesmírného programu. Dopouští se Roskosmos úmyslné sabotáže? | info.cz

Články odjinud

Potíže ruského vesmírného programu. Dopouští se Roskosmos úmyslné sabotáže?

Nepilotované ruské vesmírné lodě Progress MS-04, které pomáhají zásobovat mezinárodní vesmírnou stanici ISS, čelí v poslední době řadě potíží. Náměstek ruského premiéra Dmitrij Rogozin v té souvislosti navštívil továrnu jejich výrobce ve Voroněži.

První prosincový den vybuchla nepilotovaná vesmírná loď Progress šest minut po startu k ISS nad Sibiří. Při explozi bylo zničeno 2,6 tun jídla, paliva a dalších zásob nutných k provozu Mezinárodní vesmírné stanice. Nebylo to přitom zdaleka poprvé, co měly ruské stroje problémy, několik dalších havarovalo kvůli technickým potížím mezi lety 2010-2015.

Ruská vesmírná agentura vlastněná státem v té souvislosti několikrát uvedla, že motory pohánějící loď obsahovaly množství vadných součástek. Ruská média dále informovala, že by příčinou mohla být snaha ušetřit, která se projevuje v továrně ve Voroněži.

Inženýři podle jejich informací dostali za úkol sehnat levnější materiály, ty jsou ale zároveň méně odolné proti teplotnímu zatížení než ty drahé ze vzácných kovů. Do továrny ve Voroněži se v té souvislosti rozjel náměstek premiéra Dmitrij Rogozin.

Na základě návštěvy se ostře opřel do nejvyšších funkcionářů agentury Roskosmos, které obvinil z úmyslné sabotáže. Rogozin obvinil zaměstnance továrny, že měnili součástky a falšovali dokumentaci, a současně označil za problém nízké platy tamějších inženýrů.

„Když jim platíte 12 000 až 15 000 rublů měsíčně (asi 5 500 až 7 000 korun), nelze očekávat, že se to obejde bez potíží. Tady je má reakce: Ti, kteří jim vyplácejí takové částky, jsou sabotéři,“ cituje deník Sky News slova náměstka.

Jeho nelibost je snadno pochopitelná, jelikož je ruský vesmírný program štědře sponzorovaný státem. Podle všeho se ale peníze, které vláda do agentury Roskosmos nalila, nedostaly až k jejím zaměstnancům a vývojářům, ale ztratily se někde cestou.

Nezávislý expert na vesmírnou bezpečnost Pavel Luzin z univerzity v Permu souhlasí, že nízké platy představují problém. „Na internetu najdete pracovní nabídky na pozici pracovníka ve Voroněži za 16 000 rublů (7 360 Kč) a hned vedle toho na pozici kontrolora kvality za 11 000 rublů (5 000 Kč). Tito lidé nedostávají prakticky nic. A to mluvíme o těch, na kterých závisí životy dalších. Starají se o svůj život, o svůj oběd, protože nevědí, jestli se k jídlu dostanou. Je to vážné,“ tvrdí Luzin.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud