Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Potřebujeme silnější obranu, zní ze Švédska. Armáda chce kvůli nebezpečí z Ruska zdvojnásobit rozpočet

Potřebujeme silnější obranu, zní ze Švédska. Armáda chce kvůli nebezpečí z Ruska zdvojnásobit rozpočet

Švédsko potřebuje do roku 2035 více než zdvojnásobit vojenské výdaje, aby zajistilo dostatečnou obranu země. Podle agentury Reuters to dnes uvedla švédská armáda, přičemž poukázala na nebezpečí hrozící ze strany Ruska, které se nerozpakuje použít „sílu k dosažení svých politických cílů“.

Roční výdaje by se podle zprávy armádního velení předložené parlamentu měly zvýšit z nynějších přibližně 50 miliard švédských korun (127 miliard českých korun) na 115 miliard. Přitom počet vojáků v aktivní službě by se měl zdvojnásobit na přibližně 120 000.

„Rusko svými akcemi v Gruzii v roce 2008 a stejně tak na Krymu a na východě Ukrajiny v roce 2014 ukázalo, že neváhá použít vojenskou sílu k dosažení svých politických cílů,“ zdůvodnila ve zprávě armáda svůj požadavek. Kromě toho poukázala na záměr Moskvy zvýšit své vojenské výdaje.

Zabrání Krymského poloostrova Ruskem před čtyřmi roky a podpora proruských separatistů na východě Ukrajiny zvýšily napětí ve vztazích Moskvy se Západem. Za ohnisko tohoto napětí je přitom považována oblast Baltského moře, poznamenal Reuters.

Švédsko vedle dalších zemí tohoto regionu si opakovaně stěžuje na porušování svého vzdušného prostoru ruskými letadly. Kvůli těmto incidentům se také rozhodlo obnovit vojenskou posádku na strategicky významném ostrovu Gotland.

Švédsko se již účastnilo vojenských cvičení s několika členskými státy Severoatlantické aliance a řadu let zvažuje, zda se k tomuto vojenskému bloku nepřipojit. Moskva v této souvislosti Stockholmu pohrozila blíže neurčenými důsledky, pokud se tak stane.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1