Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Potvrzeno. Rusko udržovalo kontakt s Trumpem

Potvrzeno. Rusko udržovalo kontakt s Trumpem
 

Lidé z týmu kolem republikánského kandidáta Donalda Trumpa byli během předvolební kampaně v kontaktu s Moskvou. Dnes to potvrdilo ruské ministerstvo zahraničí.

Sympatie vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi čerstvě zvolený 45. prezident USA Donald Trump nikdy neskrýval. Popíral ale, že by během své volební kampaně byl v přímém kontaktu s ruskou diplomacií.

Jeho slova ale dnes vyvrátilo ruské ministerstvo zahraničí. Náměstek ministra zahraničí Sergej Ryabkov pro agenturu Interfax uvedl, že Rusové byli napojeni na členy Trumpova předvolebního týmu.

„Prokazatelně známe osoby z Trumpova blízkého okolí."
Sergej Ryabkov

„Jde o lidi, kteří jsou v USA známí a zastávají vysoce postavené pozice. Nemohou říct, že všichni, ale někteří z nich jsou ve styku s ruskými diplomaty,“ dodal.

Ruské administrativě se takové kontakty budou hodit a v budoucnu je využije, uvedl také Ryabkov. „Akorát jsme začali promýšlet, jak budeme komunikovat s administrativou Donalda Trumpa, a zvažovat kanály, které k tomu využijeme,“ citovala ho agentura. Jména konkrétních lidí však neprozradil.

Výše postavení představitelé ruského ministerstva zahraničí se k výroku Ryabkova odmítli vyjádřit. Uvedli pouze, že se jedná o „běžnou diplomatickou praxi, jak udržovat kontakt“, která se používá například tehdy, když je potřeba ověřit stanovisko kandidáta nebo potvrdit rozhovor pro ruské novináře.

Mluvčí Donalda Trumpa Hope Hicksová americkým médiím napsala, že o žádných kontaktech mezi ruskými diplomaty a Trumpovými lidmi neví. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1