Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Potvrzeno: Žádní Češi v Manchesteru nezemřeli. Někteří ale volali na tísňovou linku

Potvrzeno: Žádní Češi v Manchesteru nezemřeli. Někteří ale volali na tísňovou linku

Mezi oběťmi a zraněnými po pondělním teroristickém útoku na koncertě v Manchesteru nejsou žádní čeští občané. Potvrdila to tuzemská diplomacie. Doplnila, že několik českých občanů využilo zvláštní tísňovou linku, která byla zřízena po útoku.

„Podle informací české ambasády v Londýně nejsou mezi oběťmi ani zraněnými žádní Češi,“ uvedla mluvčí resortu Irena Valentová. České velvyslanectví podle ní vychází z informací britské policie, které by se již neměnily měnit.

Teroristický útok, jehož terčem se stali návštěvníci koncertu americké zpěvačky Ariany Grandeové, si vyžádal 21 obětí. Na místě zahynul také pachatel, který na sobě odpálil improvizované výbušné zařízení. Zranění utrpělo 120 lidí, 59 z nich museli záchranáři převézt do nemocnice.

720p 480p 360p 240p

Londýnská ambasáda pro české občany zřídila zvláštní telefonickou linku, kterou mohli využít, pokud postrádali někoho ze svých příbuzných nebo potřebovali získat informace související s útokem. "Obrátili se na nás tři lidé s tím, že někoho pohřešují," řekla Valentová.

Útok odsoudili světoví i čeští politici. Na britské ambasádě v Praze jsou dnes k dispozici kondolenční knihy, v nichž může svou soustrast vyjádřit česká veřejnost. V noci byla na znamení solidarity s Londýnem nasvícena v britských barvách pražská Petřínská rozhledna.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1