Povstalci v Ghútě blokují humanitární koridor, tvrdí Rusko. Lavrov vyzval USA k podobné pomoci | info.cz

Články odjinud

Povstalci v Ghútě blokují humanitární koridor, tvrdí Rusko. Lavrov vyzval USA k podobné pomoci

Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí, vyzval bojovníky působící v obléhané oblasti u Damašku, aby odblokovali trasu určenou pro dopravu humanitární pomoci a k evakuaci lidí, kteří chtějí odejít. Každodenní příměří, které Rusko vyhlásilo a které začalo v úterý, má trvat každý den pět hodin a umožnit využití koridoru.  Brzy po začátku ale bylo příměrí porušeno.

Lavrov dnes v Radě OSN pro lidská práva (HRC) v Ženevě prohlásil, že Rusko bude nadále podporovat syrskou armádu a pomůže jí "zcela zničit teroristickou hrozbu". "Vyzýváme členy tak zvané americké koalice, aby zajistili v oblastech spadajících pod jejich kontrolu stejný přístup pro humanitární pomoc, a to včetně uprchlického tábora Rukbán a celého území kolem Tanfu," řekl Lavrov.

Koalice vedená Spojenými státy působí hlavně na severu a východě Sýrie. Rukbán leží u jordánské hranice a je v něm na 50.000 Syřanů. Jordánsko přístup do tábora až na výjimky blokuje od roku 2016, kdy byl v oblasti Rukbánu spáchán atentát a připravil o život sedm jordánských pohraničníků. Tanf leží u syrské hranice s Irákem. Je tam vojenská základna, na níž američtí a britští vojáci cvičí oddíly zapojené do bojů proti Islámskému státu (IS).

Boje ve východní Ghútě podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) pokračují i dnes a syrské armádě a jejím spojencům se podařilo pokročit na východním okraji oblasti. Informaci SOHR zatím nepotvrdila syrská armáda ani povstalci.

Podle agentury AP působí ve východní Ghútě kolem 20.000 členů různých povstaleckých skupin, jež Damašek a Moskva souhrnně označují za teroristické. K Al-Káidě se ale podle AP hlásí několik set těchto bojovníků.

Některé ze skupin jsou zapojeny do rozhovorů vedených v Ženevě i v Astaně. Jednou z nejsilnějších je Armáda islámu (Džajš al-Islám). Založil ji Zahrán Allúš, který byl v Sýrii vězněn za své protivládní aktivity. Po zahájení protivládních protestů v roce 2011 se přiklonil k islamistické ideologii, po vstupu IS do konfliktu se ale skupina několikrát střetla s Al-Káidou i IS. Stojí za ní Saúdská Arábie a z původních několika set členů je dnes 10.000 bojovníků. Skupina Fajlak ar-Rahman je druhá největší a opírá se pomoc Kataru a Turecka. Kontroluje střední část Ghúty, tedy oblasti, na něž se zaměřuje množství armádních útoků. Většina jejích 8000 členů pochází právě z východní Ghúty. Stejně jako v případě Armády islámu jde o dobře vyzbrojené oddíly a velitel Abdan Násir Šámir je bývalým kapitánem syrské armády.

Skupina Ahrár aš-Šám zpočátku patřila k vyznavačům extremistické ideologie, ale postupně své názory zmírnila a zasahuje do bojů proti bojovníkům napojeným na Al-Káidu převážně v Idlibu a Halabu (Aleppu). K těm patří hlavně členové skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS), ve zkratce označované za syrskou Al-Káidu. Ve východní Ghútě má tato skupina asi 600 lidí a pro spojenectví s Al-Káidou je řazená v OSN k teroristickým organizacím.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud