Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Požáry škodlivé jako sopečná láva. Itálii sužují hořící skládky, stopy vedou k mafii

Požáry škodlivé jako sopečná láva. Itálii sužují hořící skládky, stopy vedou k mafii

Desítky hasičů se již několik dní snaží zkrotit požáry, které sužují okolí Neapole. Místo aby však dostali situaci pod kontrolu se jednotlivé požáry spojují do jedné obří ekologické katastrofy. Situace je o to horší, že se odehrává v takzvané zóně „země ohně“. Ta získala své zlověstné pojmenování kvůli mafii, která na tomto území ukládá nelegálně průmyslový odpad. Lokální požár se tak najednou stal enviromentální hrozbou s masivním dopadem na lidské zdraví a životy. 

„Už ani nemůžeme spát, všichni máme podrážděné sliznice. Není to fér, mnoho lidí liž zaplatilo za místní skládky nelegálního odpadu tím, že zemřeli na rakovinu,“ popisuje odvrácenou stranu Neapole jeden z místních kněžích Marco Ricci pro tiskovou agenturu ANSA. „Je zde toxický odpad, který živí plameny a tráví vzduch. A za tím vším je mafie,“ dodává kněz.

Mafií myslí Ricci nechvalně proslavenou organizaci Camorra, která si z nelegálního „zpracování“ průmyslového odpadu udělala již v 80. letech výnosný byznys, kterého se nehodlá vzdát. Oproti legálním zpracovatelům tohoto odpadu Camorra nabízí levnější služby, což je pro mnoho Italů pádný argument. Odpad z celé Itálie pak končí buď zakopaný, nebo spálený právě v „zemi ohně“.

Skládek jsou v okolí Neapole tisíce, zamořují vzduch i vodu. Není náhodou, že v této oblasti je výrazně vyšší výskyt rakoviny, než ve zbytku Itálie. Zasažené je zemědělství i pitná voda v Neapoli. Ekologové odhadují, že v Kampánii skončilo na deset milionů tun nelegálního průmyslového odpadu.

Marco Ricci loni s místním doktorem obešel v Kampánii jednotlivé domy a dělal statistiku, jakou mají obyvatelé zkušenost s rakovinou. Zjistil, že v 80 procentech domácností onemocněl touto nemocí alespoň jeden z členů rodiny. „Naše studie sice nemá žádnou vědeckou hodnotu, ale říká nám mnoho o situaci, v níž žijeme,“ říká smutně Ricci.

Současné požáry v zemi ohně dělají situaci o to horší. „Představují environmentální katastrofu, která ničí naši zemi. Je to kriminální čin, který zašlapává život, zdroj nekonečného utrpení,“ popsal požáry neapolský primátor pro deník The Local Italian. Ve středu primátor apeloval na státní politiky, aby vyhlásili národní stav ohrožení. Stovky lidí mezitím byly evakuovány, mnoho hotelů i restaurací uzavřeno, zrušena byla i jedna svatební veselka. „Dýchat se dá jen velmi obtížně,“ popisuje život ve městě jeden z místních.

Podle policie byly ty největší současné požáry zapáleny úmyslně, buď kvůli snaze zbavit se nebezpečného odpadu, nebo na protest proti současným aktivitám policie, která zasahuje proti ilegálním skládkám. Další, menší, požáry mohly vzplanout kvůli nedopalkům cigaret, uvádí lesníci pro server Daily Beast.

 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1